Dovedou vozy Tesla skutečně plavat?

10.05.2018 - TeslaFan.cz | Magazín pro fanoušky vozů Tesla

O vozech Tesla se říká, že jsou schopny plout nějaký čas na vodě, než zcela klesnou ke dnu. Nejnovější nehoda, která se stala v Nizozemí však ukazuje, že s plovoucími schopnostmi vozů Tesla je to složitější


Reklama

Konec dubna se stal velice nevšedním pro všechny obyvatele nizozemského městečka Schiedam. Jak uvádí portál TeslaFan.cz, jeden z místních obyvatel sjel se svým Modelem X do asi 400 metrů dlouhého vodního kanálu Korte Haven, který městem protéká.

Nehoda na kanálu

Na jiném kanálu jménem YouTube se objevilo video zachycující automobil ve vodě. Z videa a pořízených fotografií je patrné, že se nejdříve Model X skutečně vznášel, ovšem postupně se začal nořit stále hlouběji, až zcela zmizel pod hladinou. V ten moment navíc automobil samovolně otevřel své dveře Falcon a tím podepsal svému majiteli definitivní rozsudek velmi nákladných oprav.

Lze jen odhadovat, co se vlastně stalo, proč řidič sjel se svým vozem do vodního kanálu. Na místo přivolaní zdravotníci muži nabízeli ošetření, ten jej však odmítl. Je tedy možné, že svou roli zde sehrál alkohol či jiné omamné látky. Automobil byl nakonec z vody vyzvednut jeřábem a odtažen.

Velká cibulová loupež

Nehoda v Nizozemí připomíná nedávnou událost z kanadského Langley. Zde byl odcizen Model S, který byl později nalezen na hladině místní řeky. Trochu podivným detailem celé této loupeže je ten fakt, že zloděj ve voze zanechal obří pytel naplněný cibulí.

Oba tyto případy utopených vozů Tesla dokazují, že automobily tohoto výrobce jsou sice schopné vznášet se nějaký čas na hladině, ovšem rozhodně bychom je nemohli nazvat obojživelnými. Poté co se automobil dostane do vody, není schopen jakéhokoliv pohybu, natož překonávání větších vzdáleností po vodní hladině. 

Elon a jeho ponorky

V roce 2016 přitom Elon Musk na svém twitteru napsal, že Model S je schopen na vodní hladině plavat tak dobře, že může být na krátkou chvíli použit jako člun. Dle Muska jsou hnací ústrojí vozu a jeho baterie natolik utěsněny, že jsou schopny nějaký čas zajistit vozu plovoucí schopnosti. Samozřejmě, že tento Muskův tweet byl myšlen nadlehčeně a spíše než schopnost vozu fungovat jako člun, měl Musk na mysli, že Tesla Model S nepůjde ihned ke dnu. Nicméně na Twitteru tehdy vzbudil velkou vlnu reakcí.

Musk je navíc sám velkým fandou obojživelných vozidel, což dokazuje i jeho nákup vozu Lotus Esprit z bondovky Špion, který mě miloval. Automobil, který se ve filmu představil i jako ponorka, zakoupil Musk na dražbě za více jak jeden milion amerických dolarů. Sám pak ke své koupi žertovně prohlásil:

„Byl jsem zklamaný, když jsem zjistil, že se automobil vlastně transformovat nemůže. Jediné co můžu nyní udělat, je vylepšit jej elektrickým pohonem Tesla a naučit jej skutečně se v ponorku přeměnit.“

Článek zveřejňujeme s laskavým svolením portálu TeslaFan.cz - magazínu pro fanoušky vozů Tesla.

  • Zdroj textu:

    TeslaFan.cz | Magazín pro fanoušky vozů Tesla

  • Zdroj fotografií: TeslaFan.cz

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Koalové na Klokaním ostrově nikdy neviděli člověka a záchrana ze spáleného lesa je pro ně velmi stresující.

Zajímavosti
Revue

Americké konopí na předpis má více THC, než je nutné, a nejspíš i více, než je zdrávo.

Věda
Vesmír

Život dobrovolců s sebou nesl nebezpečí komolení češtiny

Historie

Čarokrásní otakárci

V naší přírodě se můžete setkat se dvěma opravdovými klenoty: otakárkem fenyklovým a otakárkem ovocným. Je potěšitelné, že zatímco v nedávno minulých časech byl jejich výskyt velmi vzácný, v posledních letech se s nimi můžete setkat častěji. Přestože se v literatuře dočtete, že otakárek ovocný je v našich krajích vzácnější než fenyklový, moje osobní zkušenost to nepotvrzuje: ovocného vídám mnohonásobně častěji.

Otakárek fenyklový (Papilio machaon) připomíná krasavce z tropů. Od ovocného se liší kresbou na křídlech, sytější základní barvou (béžovou až žlutou), červenými oky a kratšími ostruhami. I tento motýl je skvělým letcem, oddávajícím se hilltoppingu. Je dvougenerační, v nejteplejších oblastech jižní Moravy až třígenerační. Dospělci létají od konce dubna do září. Housenky se živí na miříkovitých rostlinách – např. na mrkvi, kopru, kmínu, fenyklu, bedrníku atd.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907