Dříve mrtvá řeka Temže je stále čistější, žijí v ní tisíce tuleňů

14.09.2021 - Zuzana Rychlá a ČTK

V ústí řeky Temže na pobřeží jihovýchodní Anglie žijí necelé tři tisíce tuleňů kuželozubých a zhruba osm set tuleňů obecných. Stovky tuleňů polehávajících na březích a na plážích u ústí Temže jsou podle odborníků důkazem, že je řeka protékající Londýnem výrazně čistší než dříve.

<p>V Británii žije 40 procent světové populace <strong>tuleňů kuželozubých</strong>. Tuleň obecný je rozšířenější, jejich populace se odhaduje na 400 až 500 tisíc kusů na světě, asi 33 tisíc z nich žije v Británii.</p>

V Británii žije 40 procent světové populace tuleňů kuželozubých. Tuleň obecný je rozšířenější, jejich populace se odhaduje na 400 až 500 tisíc kusů na světě, asi 33 tisíc z nich žije v Británii.


Reklama

Srpen je doba línání, kdy tuleni mění srst a velkou část dne tráví na břehu. Je to proto nejlepší období pro jejich sčítání. Vědci z Londýnské zoologické společnosti (ZSL) se zaměřili na pobřeží mezi anglickými městy Deal a Felixstowe. Zvířata badatelé monitorovali pomocí letadla a lodí a podle počtu pozorovaných kusů a zvyků zvířat odhadli celkovou populaci těchto ploutvonožců. Podle biologů počty tuleňů svědčí o tom, že Temže je „zásadní ekologickou lokalitou pro tyto druhy“.

„Je to opravdu fantastická zpráva pro Temži. Opravdu to dokazuje obnovu, jakou ústí řeky prošlo. Od 50. let jsme ušli dlouhou cestu,“ vyjádřila radost bioložka ze ZSL Thea Coxová. Temže přitom byla v 50. letech 20. století tak znečištěná, že ji vědci prohlásili za biologicky mrtvou.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Systém FAST poskytuje landerům superschopnost stavby vlastního kosmodromu během přistání. Stačí během přistání vstříknout do raketového plamene keramické částice s hliníkem.

Vesmír
Věda

Žaludy jsou vítanou a výživnou pochoutkou pro mnohé lesní tvory. V kuchyni a medicíně je ale využívali i indiáni a naši předkové.

Příroda

Tvůrci robotické ryby věří, že by mohla najít uplatnění ve vzdělávání a vědeckém výzkumu, nebo například ve výzkumu mořské biologie.

Zajímavosti

Pokud virus změní svou 3D strukturu, nebudou paměťové protilátky účinné, nebo budou účinné méně. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907