Dřívější varianty covidu-19 nezmizely: Stále je přenášejí divoká zvířata

Studium vzorků odebraných ze severoamerických jelenců běloocasých přineslo znepokojivý objev variant koronaviru, které mezi lidmi již prakticky nekolují, jako jsou například varianty známé jako Alfa, Gama nebo Delta

11.02.2023 - Stanislav Mihulka



V průběhu pandemie koronaviru SARS-CoV-2 se postupně objevovaly a stále objevují nové varianty viru, které se často liší svými vlastnostmi i riziky. Varianty, které vzbudily velkou pozornost a přinesly mnoho mrtvých, se časem u lidských pacientů vytrácejí a nahrazují je nové varianty, které si lépe poradí s lidskou imunitnou nebo se lépe šíří.

Američtí virologové z Cornellovy univerzity v newyorské Ithace nedávno prostudovali vzorky odebrané severoamerickým přežvýkavcům jelencům běloocasým (Odocoileus virginianus). Výzkumu měl ukázat, zda a do jaké míry jsou tato divoká zvířata zasažena pandemickým koronavirem. Výsledky, které zveřejnil respektovaný časopis PNAS, jsou znepokojivé.

Staré známé varianty

Ukázalo se, že mezi jelenci kolují varianty koronaviru, které již dlouhou dobu prakticky nebyly detekovány mezi lidmi. „Jedním z nejpozoruhodnějších zjištění této studie bylo zachycení tří dříve velmi běžných nebezpečných variant Alfa, Gama a Delta mezi volně žijícími jelenci,upozorňuje vedoucí výzkumného týmu Diego Diel.

Výzkum amerických virologů byl založený na 5 462 vzorcích lymfatické tkáně jelenců, které byly odebrány v rámci probíhajícího výzkumu chronického chřadnutí jelenovitých, jehož příčinou je patogenní bílkovina (prion), stejně jako například u nemoci BSE, známé jako „nemoc šílených krav.“

Největší obavy mezi vědci způsobuje skutečnost, že tyto „staré“ varianty koronaviru objevené u jelenců nesou značné množství nových mutací, v některých případech až 80. Není sice jasné, jak se tyto mutace projevují, ale samotná jejich přítomnost představuje nemalé riziko. Mohly by mezi nimi být mutace, které by v případě návratu těchto variant do lidských populací mohly vyvolávaly závažné průběhy onemocnění a další komplikace.

TIP: CDC varuje: Polovinu států USA zachvátila „zombie epidemie“ jelenů

Před virology vyvstala řada důležitých otázek, které bude nutné zodpovědět. Jednou z nich je, zda se jelenci stávají přírodním rezervoárem pandemického koronaviru, z něhož by se zmutované varianty mohly šířit zpátky na lidi. Jelenci tak zůstávají v ohnisku pozornosti odborníků.


Další články v sekci