Drobná tajemství pevným vztahům prospívají, ukázala studie

Pokud jste před svým partnerem zatajili maličkost, se kterou by nejspíš nesouhlasil, není třeba se trápit pocitem viny. Podle nové studie drobná tajemství pevným vztahům prospívají

30.06.2023 - Barbora JelínkováDevět z deseti lidí si podle nedávné psychologické studie čas od času dopřeje malé potěšení, aniž by se o tom zmínili svému protějšku. Vědci dokonce některá z nich anonymně uveřejnili: Účastníci výzkumu se jim například svěřili, že si v nepřítomnosti partnera zapálí cigaretu, zbylé peníze určené na nákup potravin využijí k pořízení něčeho pro sebe nebo si nechají věc, o níž se předem společně dohodli, že se jí zbaví.

Pizza potají

Tajně zkonzumovaná sladkost či balíček od kurýra, o němž ten druhý nemá tušení, však v dotyčných vyvolávají pocit mírného provinění. Právě na něj se důkladněji zaměřil Gavan Fitzsimons z americké Duke University a jeho závěry nejspíš většinu osob žijících v partnerském vztahu potěší.

„Dokonce i tak všední činnost jako tajné pojídání pizzy povede k tomu, že se bude dotyčný snažit svůj drobný prohřešek vynahradit nějakou činností přínosnou pro vztah, například umytím nádobí po večeři,“ tvrdí profesor psychologie a marketingu. Závěry své studie Gavan Fitzsimons zveřejnil v odborném magazínu Journal of Consumer Psychology.

TIP: Neduste v sobě emoce: Ukrývaný vztek má negativní vliv na zdraví a zkracuje život

Badatel dodává, že k „tajnému spotřebitelskému chování“, jak uvedený fenomén nazval, se častěji uchylují ti, kdo jsou přesvědčeni o pevnosti svého vztahu: Cítí totiž jistotu, že to svazek neohrozí. Popsané chování je přitom charakteristické pro jedince s vysokou potřebou nezávislosti, neboť jim umožňuje získat větší pocit autonomie. Autoři studie nicméně upozorňují, že jejich zjištění platí výhradně pro „neškodné“ činnosti – rozhodně nikoliv pro nevěru či jiné závažné narušení vztahu


Další články v sekci