Drozdi a hnízdní parazité: Vyhranění praváci ani leváci se napálit nedají

Většina lidí preferuje používání pravé ruky, mnozí patří mezi leváky. Podobné tendence jsou pozorovány i mezi zvířaty a jak zjistil výzkum amerických zoologů, tato „specializace“ má vliv i na to, jestli ptáci dokážou odhalit vajíčka hnízdních parazitů.

26.07.2021 - Zuzana Teličková



U zvířat byla v různých případech pozorována tendence více používat levé nebo pravé oko, což také odráží různou specializaci mozkových hemisfér. „Tento fenomén nás zajímal v souvislosti s tím, jak drozdi stěhovaví identifikují ve svých hnízdech vejce hnízdních parazitů,“ vysvětlil profesor Mark E. Hauber z univerzity v americkém Illinois. „Především jsme chtěli vědět, jestli drozdi, kteří ve svých hnízdech dokážou velmi dobře detekovat podstrčená vajíčka vlhovců, používají jedno oko víc než to druhé.“ 

Výzkumníci sledovali po dobu dvou let 26 hnízd drozdů stěhovavých (Turdus migratorius), na která zaměřili kamery. Díky tomu mohli vidět, jak drozdi reagují na napodobeniny cizích vajíček ve svých hnízdech. Některá nepravá vajíčka přitom měla podobný odstín modré, jakou jsou zbarvena vajíčka drozdů. Jiná byla čistě bílá a připomínala barevný základ, jež je vlastní vajíčkům vlhovců (ta jsou bílá s hnědavým žíháním). 

TIP: Jak přelstít kukačku: Ptáci opatřují skořápky vajec ochrannými prvky

Když drozdi zkoumali bílá vajíčka, nedávali přednost žádnému oku. Ale když se zaměřili na modrá vejce, byl u nich jednoznačný sklon k použití jednoho z očí. Někteří se dívali víc pravým, jiní levým. A ti, u nichž byla tendence k používání jedná strany nejsilnější, dokázali s největší úspěšností odhalit falešné vejce, které pak z hnízda vystrčili. Zdá se tedy, že u drozdů, a možná i u jiných ptačích druhů, se evolucí v jedné z hemisfér vyvinula specializovaná schopnost, která jim pomáhá bojovat proti hnízdním parazitům.


Další články v sekci