Drozdi a hnízdní parazité: Vyhranění praváci ani leváci se napálit nedají

26.07.2021 - Zuzana Teličková

Většina lidí preferuje používání pravé ruky, mnozí patří mezi leváky. Podobné tendence jsou pozorovány i mezi zvířaty a jak zjistil výzkum amerických zoologů, tato „specializace“ má vliv i na to, jestli ptáci dokážou odhalit vajíčka hnízdních parazitů.

<p><strong>Drozd stěhovavý</strong> <em>(Turdus migratorius)</em> má s hnízdními parazity své zkušenosti a často si s nimi dokáže poradit.</p>

Drozd stěhovavý (Turdus migratorius) má s hnízdními parazity své zkušenosti a často si s nimi dokáže poradit.


Reklama

U zvířat byla v různých případech pozorována tendence více používat levé nebo pravé oko, což také odráží různou specializaci mozkových hemisfér. „Tento fenomén nás zajímal v souvislosti s tím, jak drozdi stěhovaví identifikují ve svých hnízdech vejce hnízdních parazitů,“ vysvětlil profesor Mark E. Hauber z univerzity v americkém Illinois. „Především jsme chtěli vědět, jestli drozdi, kteří ve svých hnízdech dokážou velmi dobře detekovat podstrčená vajíčka vlhovců, používají jedno oko víc než to druhé.“ 

Výzkumníci sledovali po dobu dvou let 26 hnízd drozdů stěhovavých (Turdus migratorius), na která zaměřili kamery. Díky tomu mohli vidět, jak drozdi reagují na napodobeniny cizích vajíček ve svých hnízdech. Některá nepravá vajíčka přitom měla podobný odstín modré, jakou jsou zbarvena vajíčka drozdů. Jiná byla čistě bílá a připomínala barevný základ, jež je vlastní vajíčkům vlhovců (ta jsou bílá s hnědavým žíháním). 

TIP: Jak přelstít kukačku: Ptáci opatřují skořápky vajec ochrannými prvky

Když drozdi zkoumali bílá vajíčka, nedávali přednost žádnému oku. Ale když se zaměřili na modrá vejce, byl u nich jednoznačný sklon k použití jednoho z očí. Někteří se dívali víc pravým, jiní levým. A ti, u nichž byla tendence k používání jedná strany nejsilnější, dokázali s největší úspěšností odhalit falešné vejce, které pak z hnízda vystrčili. Zdá se tedy, že u drozdů, a možná i u jiných ptačích druhů, se evolucí v jedné z hemisfér vyvinula specializovaná schopnost, která jim pomáhá bojovat proti hnízdním parazitům.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907