Drsňák, nebo citlivka? Mají ženy vyšší práh bolesti než muži?

20.09.2021 - Barbora Jelínková


Reklama

Oblíbené klišé praví, že zatímco ženy něco vydrží, muže skolí i „rýmička“. Věčné dohady, které pohlaví má vyšší práh bolesti, rozsoudili vědci poměrně šalamounsky: Dámy sice bolest cítí častěji a víc ji prožívají, ale pokud jde o její subjektivní vnímání, jsou ve srovnání se silnějším pohlavím ve výhodě. Muži sice nepocítí bolest tak snadno, nicméně když už k tomu dojde, vnímají ji intenzivněji. Dokážou však vjem účinněji potlačit, zejména ve společnosti ostatních pánů. 

TIP: Dáma se superschopností: Díky vzácné mutaci necítí téměř žádnou bolest

Sílu pociťované bolesti každopádně ovlivňuje mnohem víc faktorů než jen pohlaví – především momentální nálada, emoční stav, případně působení léků či drog. Obecně pak platí, že pravidelná expozice bolesti její práh překvapivě nezvyšuje, nýbrž naopak. Nervová zakončení jsou totiž s každým podrážděním citlivější, takže reagují silněji a prudčeji i na menší podnět.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907