Drsňák, nebo citlivka? Mají ženy vyšší práh bolesti než muži?

20.09.2021 - Barbora Jelínková


Reklama

Oblíbené klišé praví, že zatímco ženy něco vydrží, muže skolí i „rýmička“. Věčné dohady, které pohlaví má vyšší práh bolesti, rozsoudili vědci poměrně šalamounsky: Dámy sice bolest cítí častěji a víc ji prožívají, ale pokud jde o její subjektivní vnímání, jsou ve srovnání se silnějším pohlavím ve výhodě. Muži sice nepocítí bolest tak snadno, nicméně když už k tomu dojde, vnímají ji intenzivněji. Dokážou však vjem účinněji potlačit, zejména ve společnosti ostatních pánů. 

TIP: Dáma se superschopností: Díky vzácné mutaci necítí téměř žádnou bolest

Sílu pociťované bolesti každopádně ovlivňuje mnohem víc faktorů než jen pohlaví – především momentální nálada, emoční stav, případně působení léků či drog. Obecně pak platí, že pravidelná expozice bolesti její práh překvapivě nezvyšuje, nýbrž naopak. Nervová zakončení jsou totiž s každým podrážděním citlivější, takže reagují silněji a prudčeji i na menší podnět.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Oceánský lapač Jenny v akci - během 12týdenní mise se mu podařilo z oceánu odstranit 10 tisíc tun odpadu.

Zajímavosti

Plynný obr 2M0437b se zrodil před pouhými několika miliony let (ilustrativní foto).

Vesmír

Žravost a obrovská pusa vysloužily rohatce brazilské (Ceratophrys cornuta) přiléhavou přezdívku „Pac-Man“ – podle jedné z prvních počítačových her, v níž nenasytný puntík s velkou pusou probíhá bludištěm a polyká vše, co se mu postaví do cesty.

Příroda
Věda

<p>Polární záře oblohu rozsvítí neonovým světlem. V Laponsku je lze pozorovat hlavně v zimě. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Cestování

Ženský akt ležící na břiše z roku 1917 od Egona Schieleho.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907