Mužská rýmička existuje: Proč muži snášejí nachlazení hůř než ženy?

13.12.2017 - Stanislav Mihulka

Závěry kanadských lékařů potvrzují, že mužská „rýmička“ skutečně existuje. Proč muži snášejí nachlazení o poznání hůř než ženy?

Protilátky u žen reagují na infekci rychleji než protilátky u mužů.
Protilátky u žen reagují na infekci rychleji než protilátky u mužů.

Reklama

Muži potýkající se s nachlazením, nebo například s chřipkou, jsou často terčem uštěpačných vtipů. Výraz „rýmička“ má například v češtině jednoznačně posměšný význam, ve Spojeném království a v Kanadě se zase používá posměšný termín „man flu“, tedy „mužská chřipka“

Testosteronová rýmička

Výzkum kanadských lékařů z Memorial University of Newfoundland ale ukazuje, že posměch není na místě. Vše totiž nasvědčuje tomu, že když muž onemocní infekcí dýchacích cest, tak v porovnání se ženou skutečně prožívá horší stavy.

Zdá se totiž, že muži mají obecně slabší reakci imunity na virové infekce dýchacích cest. Nejde přitom jen o „rýmičku“. Muži jsou zřejmě více ohroženi vážným průběhem onemocnění nebo i úmrtím. Lékaři již dříve zjistili, že imunita žen lépe reaguje na očkování proti chřipce a muži naopak s větší pravděpodobností kvůli chřipce končí v nemocnici.

Závěry potvrzují dokonce pokusy na myších. I myší samice mají odolnější imunitní systém než jejich samčí protějšky. Podle vědců to souvisí s pohlavními hormony, které mají přímý vliv na naši imunitu.

TIP: Už letos v zimě: Univerzální vakcína proti chřipce jde do klinických testů

K podobnému závěru dospěli i vědci Stanfordovy univerzity v roce 2013. Jejich studie ukázala, že protilátky u žen reagují na infekci rychleji než protilátky u mužů. Ještě hůře jsou na tom muži s vysokou hladinou testosteronu, který jak se zdá potlačuje přirozenou funkci imunity. Ženský estrogen naopak funguje jako imunitní katalyzátor.

  • Zdroj textu:

    Live Science, BMJ

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců je cesta k Marsu přes Venuši rychlejší a levnější než přímá cesta Země – Mars.

Vesmír

Terasy byly sice stavěny za pomocí primitivních nástrojů, ale zato s hlubokou znalostí vodní mechaniky.

Zajímavosti

Láska k Anně Boleynové vedla k Jindřichově rozluce s katolickou církví.

Historie

Test nového hydrogelu s 45kilogramovou zátěží.

Věda

Třicet metrů dlouhý a čtyři metry široký most přes řeku Neretvu rozkázal postavit Sulejman Nádherný roku 1557 na místě starého dřevěného mostu zavěšeného na řetězech. Jeho stavba trvala devět let a vůbec nebylo jisté, že se jeho smělý oblouk, stoupající nad vodou do výšky 24 metrů, po odstranění lešení neprolomí. Most na jedné z prvních fotografií z roku 1913 (kolorováno).

Zajímavosti

Němečtí úderníci dokázali využít těžké kulomety i jako ofenzivní zbraně

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907