Duel těžkých vah: Tatra Phoenix Buggyra vs. Tatra T 815

12.11.2016 - Kateřina Vašků

Závodní speciály Tatra, s nimiž Karel Loprais šestkrát zvítězil ve slavné dakarské rallye, mají důstojného nástupce. Tatra Phoenix stáje Buggyra se sice zatím nechlubí první cenou ze zmíněného klání, zato má už na kontě několik evropských prvenství a světových rychlostních rekordů


Reklama

Tatra Phoenix Buggyra, jež vyjela na trasu slavné rallye letos v lednu, měla mimo jiné připomenout třicáté výročí premiéry Tatry na nejslavnějším off-roadovém maratonu světa. Závodní speciál vychází z koncepce modelové řady Tatra 158 Phoenix, od svého civilního vzoru se ale hodně liší.

Tatra Phoenix Buggyra

Kabina Buggyry, její řízení a přední část nosné roury se podle technického ředitele společnosti Radomíra Smolky zcela shodují s provedením řady Tatra Phoenix Euro 6. Speciál však disponuje závodní pohonnou jednotkou Gyrtech Rally Power MK14-3EC, určenou pro nejtěžší rallye světa, a nová je i šestnáctistupňová manuální převodovka. Upraven je také systém pohonu na všechna čtyři kola a navzdory mnoha přidaným komponentům zůstává i závodnímu Phoenixu poměrně nízká hmotnost – pouhých 8 500 kg.

 • Koncepce pohonu: 4×4 
 • Hmotnost: 8 500 kg
 • Maximální rychlost: 140 km/h (omezena pravidly)
 • Motor: šestiválec, 716 kW, objem 12,5 l

Úctyhodný výkon pak zajišťuje turbodmychadlo Schwitzer/GT-2014. Extrémní výkon motoru se hodí pro rychlou akceleraci v náročném terénu, maximální rychlost, kterou by Phoenix mohl uhánět, naopak není podstatná – omezují ji totiž pravidla soutěží.

Jízda lemovaná úspěchy 

Úspěšnou evoluci posledních tatrováckých závodních speciálů už potvrdil zisk devíti evropských titulů či pěti světových rychlostních rekordů, ale také výsledky posledního dakarského klání z ledna tohoto roku: Tým Jaroslava Valtra (mj. trojnásobného vítěze Dakaru po boku Karla Lopraise) v něm získal při premiéře vozu osmé místo. 

Ani po zmíněném úspěchu však ve vývojovém centru Buggyra Technology Center nezahálejí a na novou sezonu již připravují zcela nový truck s označením Buggyra Fat Fox. „Nejedná se pouze o nový vzhled – vše také pečlivě testujeme z aerodynamického hlediska. Věříme, že i tohle nám umožní ubrat nějakou tu desetinku sekundy,“ potvrzuje šéfkonstruktér modelu David Vršecký.

Tatra T 815 6×6 VE „Ostrý“

Závodní speciál Tatra 815 poprvé startoval na rallye Paříž–Dakar v roce 1986. Za volanty dvou československých šestikolek tehdy usedli Karel Loprais a Zdeněk Kahánek.  

Tatrovácký unikát 

Speciál startující v roce 1986 se pyšnil klasickým „tatrováckým podvozkem“. Za jeho vynález vděčíme Hansi Ledwinkovi, technickému řediteli Tatry v letech 1905–1945. Jeho tzv. Tatra-concept stavěl na automobilovém rámu s centrální nosnou rourou a nezávislým zavěšením kol – dnes se uvedený systém označuje jako páteřový rám. Jelikož koncepce umožňuje nezávislé odpružení náprav, je velmi výhodná zejména v těžkém terénu. Poprvé vyjel „tatrovácký podvozek“ na silnice už roku 1923 a zmíněný světový unikát se používá dodnes – vede si totiž dobře v těch nejnáročnějších terénech, včetně pouští nebo mrazivých oblastí Sibiře.

 • Koncepce pohonu: 6×6 
 • Hmotnost: 15 000 kg
 • Maximální rychlost: neznámá
 • Motor: dvanáctiválec, cca 300 kW, objem 19 l 

O kvalitě podvozku speciálu přitom svědčily právě úspěchy na Dakaru: Zatímco ostatní automobilky vysílaly do boje speciálně zkonstruované vozy, Tatra v podstatě jen lehce upravila své sériově vyráběné podvozky. Na druhou stranu sebrzy ukázalo, že si velké šestikolky sice poradí s jakýmkoliv terénem, ale chybí jim rychlost a obratnost. V dalších ročnících se tedy na trať vydaly i modely s kocepcí 4×4, se kterými Karel Loprais obsazoval stupně vítězů. 

Legenda versus budoucnost

Buggyra se od své předchůdkyně liší technologiemi, o nichž si tatrovácký speciál z roku 1986 samozřejmě mohl nechat jen zdát. Díky nim je podstatně lehčí a výrazně výkonnější. Rovněž pokud jde o rychlost, vítězí na celé čáře. Ovšem zatímco speciály T 815 6×6 VE prosluly dlouhodobým spolehlivým provozem, Buggyru prověrka časem teprve čeká. Vítězství v našem duelu tak zatím získává legenda z roku 1986.

Reklama

 • Zdroj textu:

  100+1 zahraniční zajímavost

 • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907