Důležitost obrů z Filipín: Žraloci velrybí se mohou dožít až 130 let

12.09.2020 - Zuzana Teličková

Filipíny jsou nesmírně důležitým místem pro populace různých mořských živočichů. Ukazuje se, že velkou důležitost mají také pro žraloky velrybí.

<p>Žralok velrybí je největším žijícím obratlovcem, jenž nepatří mezi savce. Největší známý jedinec měl délku 12,65 metru a hmotnost 21,5 tuny. Přitom se zdá, že teoreticky by mohli být dospělí samci ještě mnohem větší.</p>

Žralok velrybí je největším žijícím obratlovcem, jenž nepatří mezi savce. Největší známý jedinec měl délku 12,65 metru a hmotnost 21,5 tuny. Přitom se zdá, že teoreticky by mohli být dospělí samci ještě mnohem větší.


Reklama

Největší druh žraloka je na Filipínách už dvacet let chráněn, ale globálně je označen jako ohrožený vyhynutím (EN). Důvodem je pokračující nadměrný rybolov v Indickém a Tichém oceánu, zejména v jihovýchodní Asii. 

Mořští biologové zkoumající populace žraloků velrybích (Rhincodon typus) na Filipínách pod vedením Argentince Gonzala Arauja připevnili k celkem 17 dospívajícím jedincům satelitní lokátory, které byly umístěny na konci 1,8 metru dlouhé šňůry, aby se častěji dostaly nad hladinu a družice tak mohly zjistit jejich polohu. Závěry výzkumu ukázaly, že během ročního období sledování žádný ze žraloků neopustil filipínské vody, ačkoli vědci zároveň zjistili, že v průměru dokážou urazit 47 kilometrů za den.

TIP: Jaderné testy studené války odhalily skutečné stáří žraloků obrovských

Jiný výzkum probíhající po dobu jedné dekády na Maledivách zároveň o žralocích velrybích odhalil dříve neznámé skutečnosti ohledně jejich velikosti a věku. Vedoucí výzkumník studie Američan Cameron Perry prozradil, že samci žraloků velrybích se mohou dožít až 130 let. To znamená, že někteří dodnes žijící jedinci se zřejmě narodili kolem roku 1890, tedy v době, kdy světlo světa poprvé spatřil například Karel Čapek a zemřel Vincent Van Gogh. Podle propočtů výzkumníků mají takto staří samci potenciál dorůst velikosti bezmála 19 metrů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907