Důležitost obrů z Filipín: Žraloci velrybí se mohou dožít až 130 let

12.09.2020 - Zuzana Teličková

Filipíny jsou nesmírně důležitým místem pro populace různých mořských živočichů. Ukazuje se, že velkou důležitost mají také pro žraloky velrybí.

<p>Žralok velrybí je největším žijícím obratlovcem, jenž nepatří mezi savce. Největší známý jedinec měl délku 12,65 metru a hmotnost 21,5 tuny. Přitom se zdá, že teoreticky by mohli být dospělí samci ještě mnohem větší.</p>

Žralok velrybí je největším žijícím obratlovcem, jenž nepatří mezi savce. Největší známý jedinec měl délku 12,65 metru a hmotnost 21,5 tuny. Přitom se zdá, že teoreticky by mohli být dospělí samci ještě mnohem větší.


Reklama

Největší druh žraloka je na Filipínách už dvacet let chráněn, ale globálně je označen jako ohrožený vyhynutím (EN). Důvodem je pokračující nadměrný rybolov v Indickém a Tichém oceánu, zejména v jihovýchodní Asii. 

Mořští biologové zkoumající populace žraloků velrybích (Rhincodon typus) na Filipínách pod vedením Argentince Gonzala Arauja připevnili k celkem 17 dospívajícím jedincům satelitní lokátory, které byly umístěny na konci 1,8 metru dlouhé šňůry, aby se častěji dostaly nad hladinu a družice tak mohly zjistit jejich polohu. Závěry výzkumu ukázaly, že během ročního období sledování žádný ze žraloků neopustil filipínské vody, ačkoli vědci zároveň zjistili, že v průměru dokážou urazit 47 kilometrů za den.

TIP: Jaderné testy studené války odhalily skutečné stáří žraloků obrovských

Jiný výzkum probíhající po dobu jedné dekády na Maledivách zároveň o žralocích velrybích odhalil dříve neznámé skutečnosti ohledně jejich velikosti a věku. Vedoucí výzkumník studie Američan Cameron Perry prozradil, že samci žraloků velrybích se mohou dožít až 130 let. To znamená, že někteří dodnes žijící jedinci se zřejmě narodili kolem roku 1890, tedy v době, kdy světlo světa poprvé spatřil například Karel Čapek a zemřel Vincent Van Gogh. Podle propočtů výzkumníků mají takto staří samci potenciál dorůst velikosti bezmála 19 metrů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Středobod areálu obývaného oneidskou komunitou tvořil cihlový zámeček, kde se odehrávala většina společenských aktivit. (foto: Wikimedia Commons, New York Public Library, CC0)

Zajímavosti

Řepeň durkoman roste na vlhkých polích, špatně odvodněných loukách, dočasně obnažených dnech rybníků, jezer a řek, lze ji nalézt v příkopech cest i blízko lidských sídel. (foto: Wikimedia Commons, Stefan.lefnaerCC BY-SA 4.0)

Věda

Na základě rentgenových snímků a počítačové tomografie jeho mumie vědci předpokládají, že Tutanchamon nejspíš dopadal při chůzi na patu a potřeboval oporu hůlky. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, Michael BareraCC BY-SA 4.0)

Historie

Start Ariane 1 nesoucí kosmickou loď ESA Giotto, 2. července 1985. (foto: ESACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Operace v hustě obydleném městském prostředí jsou jedněmi z nejnáročnějších vůbec. Brazilské favely poté představují skutečnou městskou džungli, kde policisté navíc musí brát ohledy i na bezpečnost civilních obyvatel. (foto: Wikimedia Commons, Governo do Rio de Janeiro, Marcelo HornCC BY 2.0)

Válka

Startup Vow Food z australského Sydney vyprodukoval jako první na světě maso z buněk vyhynulého mamuta. (ilustrace: Wikimedia Commons, Thomas QuineCC BY-SA 2.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907