Důstojná oslava: Číslo pí už známe na dalších 9 bilionů desetinných míst

15.03.2017 - Stanislav Mihulka

Letošní den čísla pí jsme oslavili s novým úctyhodným rekordem


Reklama

Den s datem 14. března, který letos připadl na úterý, je mezi vědci známý jako den čísla pí. Letošní oslava byla skutečně důstojná, protože se nedávno podařilo vypočítat pí na ohromné množství dalších desetinných míst.

Oddaný fanoušek čísla pí Peter Trueb totiž na sklonku loňského roku po 105 dnech výpočtů získal hodnotu čísla pí na celkem 22 459 157 718 361, tedy téměř na 22,5 bilionu spolehlivě potvrzených desetinných míst.

Trueb si pro tento rekordní výpočet postavil počítač se 24 pevnými disky, z nichž každý měl kapacitu paměti 6 TB (terabajtů). Takto obrovská paměť byla nezbytná pro ukládání velikého množství dat, které vzniká v průběhu výpočtů čísla pí.

TIP: Jak přesné jsou předpovědi Phila z Punxsutawney na Hromnice?

Výsledkem výpočtů je soubor 22,5 bilionu číslic tvořících číslo pí. Velikost tohoto souboru je přitom 9 TB. Pokud by někdo číslo pí v této podobě vytiskl, tak by tím vznikla veliká knihovna s několika miliony knih, z nichž by každá měla tisíc stran.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist

  • Zdroj fotografií: CC0 Public Domain

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Největší stavební boom přišel v 15. a 16. století, takže má většina oxfordských budov pozdně renesanční či barokní ráz. Zdejší baroko je však mnohem uměřenější než ve střední Evropě. (foto: Alamy)

Zajímavosti

Jaroslav Hašek v uniformě Rudé armády (1920). (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie
Věda
Vesmír

Modernizovaný stroj T-55 srbské armády. (foto: Wikimedia Commons, Srđan PopovićCC BY-SA 3.0)

Válka

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907