Americké letecké eso stihlo v průběhu šesti měsíců sestřelit 26 nepřátel a stalo se tak nejvýznamnějším americkým letcem Velké války
Edward Vernon Rickenbacker (1890–1973) byl americké letecké eso první světové války a nositel mnoha vojenských ocenění (mezi kterými se výjimala i Medaile cti). První sestřel zazunamenal 29. dubna 1918 a o necelý měsíc později (28. května) si pátým potvrzeným sestřelem vysloužil označení letecké eso. Celkem za rok a půl dlouhé působení na frontě sestřelil 26 nepřátel, když se jeho nejčastějším cílem stal německý Fokker D.VII.
Rickenbacker byl rovněž automobilovým nadšencem a závodníkem. V roce 1920 založil společnost RIckenbacker Motor Company, která se zaměřovala na technologické inovace závodních aut. Tato část kariéry nebyla příliš úspěšná a Edward skončil až po uši v dluzích a zbankrotoval.
TIP: Hitlerovy vzdušné zbraně: Pravda o Luftwaffe během druhé světové války
Za druhé světové války se vrátil k alespoň nepřímo k válečnému letectvu a působil jako vojenský poradce a snažil se zvyšovat veřejnou podporu amerického válečného úsilí.
Wikipedie
ZajímavostiAfgánská kvalita
Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.
V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)