Ekologické bydlení z tiskárny: V Itálii staví 3D tištěné obydlí z jílu

10.11.2019 - Stanislav Mihulka

<p>Pro stavbu 3D příbytku TECLA postačí přijet s 3D tiskárnou na vhodné místo, vykopat tam dost zeminy a smíchat ji s vodou.</p>

Pro stavbu 3D příbytku TECLA postačí přijet s 3D tiskárnou na vhodné místo, vykopat tam dost zeminy a smíchat ji s vodou.


Reklama

Italští stavaři s 3D tiskárnami WASP spojili své síly s Mario Cucinella Architects a společně vyvinuli inovativní 3D tištěné obydlí. Nese název TECLA a jeho první prototyp právě v této době vyrůstá na okraji italské Bologny. Jde o oválný příbytek, jehož konstrukce je stoprocentně tvořena opětovně použitelným a recyklovatelným materiálem.

Design ekologického obydlí TECLA je navržený tak, aby co nejvíce využíval přednosti technologie 3D tisku a také terén na místě stavby. Jeho předností je i modulární struktura, která umožňuje stavět tento 3D příbytek v různých variantách, podle požadavků zákazníka i podle místních podmínek.

TIP: Gigantická 3D tiskárna BigDelta vytiskne cenově dostupné domy z bláta

První prototyp obydlí TECLA tvoří dva moduly o celkové ploše 55 čtverečních metrů a jeho maximální výška dosahuje 4 metrů. Stavba takového obydlí zahrnuje vykopání potřebné zeminy a její smísení s vodou a nezbytnými přísadami, a také analýzu vzorků půdy. Poté následuje samotný 3D tisk s jílem, při němž postupně, vrstvu za vrstvou, vznikne celý dům.

  • Zdroj textu:

    WASP

  • Zdroj fotografií: Mario Cucinella Architects

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Léčba alergie na arašídy zklidňuje imunitní systém a tlumí jeho přehnané reakce.

Věda

Diskuze o zřízení univerzity na Moravě provázely nacionální třenice

Historie

Molekulární mračna N159E (Motýlí mlhovina, vlevo) a N159W South (vpravo) ve Velkém Magellanově mračnu.

Vesmír

Hejno jespáků srostloprstých. V jeho středu panuje bezpečí a ptáci se mohou v klidu najíst. Vně stojící jedinci takový klid nemají.

Příroda

Hypersonický let bude extrémní, takže hypersonické letouny potřebují extrémně odolné materiály.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907