Ekologické pohřbívání: Budou se kompostovat lidská těla?

02.02.2020 - Nikol Patíková

Dala by se současná „ekologická vlna“ nějak uplatnit i v pohřebnictví? Například v americkém Washingtonu se připravují na možnost „kompostování lidí“ – procesu, během kterého tělo zetleje a promění se v hlínu.

<p>Podle průkopníků ekologického pohřbívání může být vzniklá hlína použita například pro vypěstování stromu, čímž symbolicky zrodí nový život.</p>

Podle průkopníků ekologického pohřbívání může být vzniklá hlína použita například pro vypěstování stromu, čímž symbolicky zrodí nový život.


Reklama

Ve Washingtonu se má v roce 2021 otevřít první zařízení pro kompostování lidských ostatků. Jakkoliv neuctivě k nebožtíkům to zní, ve skutečnosti jde podle americké společnosti Recompose o přirozený proces, který jemně přemění tělesné pozůstatky na organickou půdu uvnitř hexagonálních, opakovaně použitelných nádob. Tělo se pokryje dřevěnou štěpkou, vojtěškou a senem a pomocí provzdušňování a prospěšných bakterií se během třiceti dní promění na půdu využitelnou k pěstování. 

Podle odhadů se navíc při kompostování ušetří až tuna oxidu uhličitého v porovnání se zpopelněním či tradičním uložením do země. Dále se minimalizuje odpad, spodní vody se neznečišťují balzamovací tekutinou a zabrání se emisím CO2 z kremace, výroby rakví a náhrobků.

TIP: Moderní urny umožní pozůstalým vypěstovat si z popela zemřelých stromy

Tělo se nejprve „screenuje“, aby se odhalily kardiostimulátory, kovové výplně a umělé klouby, a zajistilo se tak, že bude půda skutečně organická. Většinu léčiv obsažených v ostatcích pak přirozeně rozloží mikroorganismy. Na druhou stranu není jisté, zda si proces poradí například s virem eboly, takže ekologické pohřbívání nelze zatím použít univerzálně. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907