Ekologické pohřbívání: Budou se kompostovat lidská těla?

02.02.2020 - Nikol Patíková

Dala by se současná „ekologická vlna“ nějak uplatnit i v pohřebnictví? Například v americkém Washingtonu se připravují na možnost „kompostování lidí“ – procesu, během kterého tělo zetleje a promění se v hlínu.

<p>Podle průkopníků ekologického pohřbívání může být vzniklá hlína použita například pro vypěstování stromu, čímž symbolicky zrodí nový život.</p>

Podle průkopníků ekologického pohřbívání může být vzniklá hlína použita například pro vypěstování stromu, čímž symbolicky zrodí nový život.


Reklama

Ve Washingtonu se má v roce 2021 otevřít první zařízení pro kompostování lidských ostatků. Jakkoliv neuctivě k nebožtíkům to zní, ve skutečnosti jde podle americké společnosti Recompose o přirozený proces, který jemně přemění tělesné pozůstatky na organickou půdu uvnitř hexagonálních, opakovaně použitelných nádob. Tělo se pokryje dřevěnou štěpkou, vojtěškou a senem a pomocí provzdušňování a prospěšných bakterií se během třiceti dní promění na půdu využitelnou k pěstování. 

Podle odhadů se navíc při kompostování ušetří až tuna oxidu uhličitého v porovnání se zpopelněním či tradičním uložením do země. Dále se minimalizuje odpad, spodní vody se neznečišťují balzamovací tekutinou a zabrání se emisím CO2 z kremace, výroby rakví a náhrobků.

TIP: Moderní urny umožní pozůstalým vypěstovat si z popela zemřelých stromy

Tělo se nejprve „screenuje“, aby se odhalily kardiostimulátory, kovové výplně a umělé klouby, a zajistilo se tak, že bude půda skutečně organická. Většinu léčiv obsažených v ostatcích pak přirozeně rozloží mikroorganismy. Na druhou stranu není jisté, zda si proces poradí například s virem eboly, takže ekologické pohřbívání nelze zatím použít univerzálně. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kvůli nádoru nemohou tasmánští čerti žrát, a brzy tak hynou hlady. Vědci ale nedávno zjistili, že u některých ďáblů již tělo na rakovinu reaguje tvorbou protilátek.

Zajímavosti
Věda

Podle dat sondy InSight se Mars se třese více než Měsíc a o něco méně než Země.

Vesmír

Takarkori, jihozápadní Libye

Věda

Řada vojáků odmítla bojovat za císaře pána a místo nejisté budoucnosti na frontě raději dezertovala.

Historie

Hnízda hýlů mexických (Haemorhous mexicanus) přivedla zoology k závěru, že nikotin je v dlouhodobém horizontu škodlivý i ptákům

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907