Ekologické pohřbívání: Budou se kompostovat lidská těla?

02.02.2020 - Nikol Patíková

Dala by se současná „ekologická vlna“ nějak uplatnit i v pohřebnictví? Například v americkém Washingtonu se připravují na možnost „kompostování lidí“ – procesu, během kterého tělo zetleje a promění se v hlínu.

<p>Podle průkopníků ekologického pohřbívání může být vzniklá hlína použita například pro vypěstování stromu, čímž symbolicky zrodí nový život.</p>

Podle průkopníků ekologického pohřbívání může být vzniklá hlína použita například pro vypěstování stromu, čímž symbolicky zrodí nový život.


Reklama

Ve Washingtonu se má v roce 2021 otevřít první zařízení pro kompostování lidských ostatků. Jakkoliv neuctivě k nebožtíkům to zní, ve skutečnosti jde podle americké společnosti Recompose o přirozený proces, který jemně přemění tělesné pozůstatky na organickou půdu uvnitř hexagonálních, opakovaně použitelných nádob. Tělo se pokryje dřevěnou štěpkou, vojtěškou a senem a pomocí provzdušňování a prospěšných bakterií se během třiceti dní promění na půdu využitelnou k pěstování. 

Podle odhadů se navíc při kompostování ušetří až tuna oxidu uhličitého v porovnání se zpopelněním či tradičním uložením do země. Dále se minimalizuje odpad, spodní vody se neznečišťují balzamovací tekutinou a zabrání se emisím CO2 z kremace, výroby rakví a náhrobků.

TIP: Moderní urny umožní pozůstalým vypěstovat si z popela zemřelých stromy

Tělo se nejprve „screenuje“, aby se odhalily kardiostimulátory, kovové výplně a umělé klouby, a zajistilo se tak, že bude půda skutečně organická. Většinu léčiv obsažených v ostatcích pak přirozeně rozloží mikroorganismy. Na druhou stranu není jisté, zda si proces poradí například s virem eboly, takže ekologické pohřbívání nelze zatím použít univerzálně. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

První tank Heavy Mark I měl osmičlennou osádku, přičemž polovinu zaměstnaly motory a řízení stroje.

Válka

Ježura australská při hledání své oblíbené potravy – mravenců.

Příroda

Pěstitelskou doménou singapurské botanické zahrady se staly orchideje.

Zajímavosti

Utkání dvou černých děr

Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.

Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.

Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907