Ekologické pohřbívání: Budou se kompostovat lidská těla?

Dala by se současná „ekologická vlna“ nějak uplatnit i v pohřebnictví? Například v americkém Washingtonu se připravují na možnost „kompostování lidí“ – procesu, během kterého tělo zetleje a promění se v hlínu.

02.02.2020 - Nikol Patíková



Ve Washingtonu se má v roce 2021 otevřít první zařízení pro kompostování lidských ostatků. Jakkoliv neuctivě k nebožtíkům to zní, ve skutečnosti jde podle americké společnosti Recompose o přirozený proces, který jemně přemění tělesné pozůstatky na organickou půdu uvnitř hexagonálních, opakovaně použitelných nádob. Tělo se pokryje dřevěnou štěpkou, vojtěškou a senem a pomocí provzdušňování a prospěšných bakterií se během třiceti dní promění na půdu využitelnou k pěstování. 

Podle odhadů se navíc při kompostování ušetří až tuna oxidu uhličitého v porovnání se zpopelněním či tradičním uložením do země. Dále se minimalizuje odpad, spodní vody se neznečišťují balzamovací tekutinou a zabrání se emisím CO2 z kremace, výroby rakví a náhrobků.

TIP: Moderní urny umožní pozůstalým vypěstovat si z popela zemřelých stromy

Tělo se nejprve „screenuje“, aby se odhalily kardiostimulátory, kovové výplně a umělé klouby, a zajistilo se tak, že bude půda skutečně organická. Většinu léčiv obsažených v ostatcích pak přirozeně rozloží mikroorganismy. Na druhou stranu není jisté, zda si proces poradí například s virem eboly, takže ekologické pohřbívání nelze zatím použít univerzálně. 


Další články v sekci