El Yunque: Americký prales španělského krále

27.08.2016 - Marek Telička


Reklama

El Yunque je jediným tropickým pralesem, který patří do lesního systému Spojených států amerických. Zřejmě i proto se mu podařilo postoupit mezi finálové účastníky hlasování o sedm přírodních divů světa. V tomto pralese, kterému se dříve říkalo Karibský, průměrně spadne až šest metrů srážek ročně, což reprezentuje 380 milionů kubických metrů na ploše asi 110 km2.

Toto neobyčejné místo se nachází uprostřed Karibského moře na ostrově Portoriko, jenž je přidruženým státem USA. Nejkrásnější deštný prales, jak je často charakterizován, je domovem pro více než 240 druhů původních stromů, z nichž 23 se vyskytuje pouze tady. Z rostlinného světa je dále významných 88 vzácných druhů stromů, 50 druhů orchidejí a 150 druhů kapradin. Až do listopadu 2006 zde žila i jediná populace kriticky ohroženého papouška amazoňana portorického (Amazona vittata) v počtu cca 30 kusů. Před třemi lety byly ovšem položeny základy pro druhou odloučenou populaci těchto vzácných opeřenců ve státním lese Rio Abajo na opačné straně Portorika.

TIP: Začarované ostrovy Galapág aneb Na lovu zdivočelých koz

Oblast dnešního pralesa El Yunque byla už na konci 19. století vyčleněna jako výjimečný přírodní prostor španělským králem Alfonsem XII. Ve skutečnosti prý hlavním královým cílem nebyla vizionářská ochrana, ale snaha položit další překážku, která by nepřátelům Španělska zabránila v kácení velmi odolného dřeva s oblibou používaného pro stavbu válečných lodí. Ať už ovšem byly úmysly Alfonse XII. jakékoli, faktem je, že El Yunque je nejstarších lesní přírodní rezervací západní polokoule a úžasné stromy zde rostou dodnes.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Příroda 2009/11

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907