Energie oceánu: Hybridní plovoucí elektrárna využije vlny, vítr i slunce

Modulární plovoucí elektrárna by mohla dodávat elektřinu v pobřežních oblastech

27.05.2020 - Stanislav MihulkaOceán nabízí ne jeden, ale hned několik různých obnovitelných zdrojů energie. Německá společnost SINN Power se toho rozhodla využít a navrhla hybridní plovoucí platformu, která může vyrábět elektřinu pomocí větrných turbín, solárních panelů a vlnových generátorů. Taková elektrárna by se mohla uplatnit v řadě pobřežních oblastí světa.

Jde o modulární systém, který může být používán v různých variantách, podle situace na konkrétním místě. Platforma může využívat k výrobě energie až dvoumetrové vlny, a bez úhony zvládne až šestimetrové vlny. Jeden kompletní modul této elektrárny, o rozměrech 12 × 12 metrů, může za příznivých podmínek dodávat 20 kW elektřiny. Pak už jenom stačí modul připojit do rozvodné sítě pomocí kabelu.

TIP: Přinesou plovoucí elektrárny revoluci ve využití jaderné energie?

Podle společnosti SINN Power by se jejich hybridní plovoucí elektrárna mohla uplatnit především v ostrovních resortech, obzvláště v Karibiku. V současnosti dokončují vývoj prototypu této plovoucí elektrárny. Jedním z největších problémů podle nich bylo zajistit odolnost vůči povětrnostním vlivům. Moře je sice zdrojem velkého množství energie, ale také ničivé síly vichrů, proudů, vln a mořské soli.


Další články v sekci