Energie oceánu: Hybridní plovoucí elektrárna využije vlny, vítr i slunce

27.05.2020 - Stanislav Mihulka

Modulární plovoucí elektrárna by mohla dodávat elektřinu v pobřežních oblastech


Reklama

Oceán nabízí ne jeden, ale hned několik různých obnovitelných zdrojů energie. Německá společnost SINN Power se toho rozhodla využít a navrhla hybridní plovoucí platformu, která může vyrábět elektřinu pomocí větrných turbín, solárních panelů a vlnových generátorů. Taková elektrárna by se mohla uplatnit v řadě pobřežních oblastí světa.

Jde o modulární systém, který může být používán v různých variantách, podle situace na konkrétním místě. Platforma může využívat k výrobě energie až dvoumetrové vlny, a bez úhony zvládne až šestimetrové vlny. Jeden kompletní modul této elektrárny, o rozměrech 12 × 12 metrů, může za příznivých podmínek dodávat 20 kW elektřiny. Pak už jenom stačí modul připojit do rozvodné sítě pomocí kabelu.

TIP: Přinesou plovoucí elektrárny revoluci ve využití jaderné energie?

Podle společnosti SINN Power by se jejich hybridní plovoucí elektrárna mohla uplatnit především v ostrovních resortech, obzvláště v Karibiku. V současnosti dokončují vývoj prototypu této plovoucí elektrárny. Jedním z největších problémů podle nich bylo zajistit odolnost vůči povětrnostním vlivům. Moře je sice zdrojem velkého množství energie, ale také ničivé síly vichrů, proudů, vln a mořské soli.

  • Zdroj textu:

    SINN Power

  • Zdroj fotografií: SINN Power

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Státy většinou neposkytují příliš informací o zvláštních jednotkách

Válka

Praha v 19. století. V roce 1869 už měla 158 tisíc obyvatel, tedy asi dvakrát více než Brno.

Historie
Věda

Sonda Al Amal je 2,37 metru široká, na délku měří 2,9 metru a váží zhruba 1 500 kilogramů. Její základ tvoří trojice vědeckých přístrojů: multispektrální kameroa EXI (Emirates eXploration Imager), infračervený spektrograf EMIRS (Emirates Mars Infrared Spectrometer) a ultrafialový spektrograf EMUS (Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer).

Vesmír

Enzymatická výbava trávicí soustavy zavíječe voskového (Galleria mellonella) umožňuje jeho housenkám trávení včelího vosku – po chemické stránce komplikované a těžko odbouratelné struktury.

Zajímavosti

Monumentální křesťanský chrám, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Nyní patří k nejnavštěvovanějším památkám Turecka. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907