Energie oceánu: Hybridní plovoucí elektrárna využije vlny, vítr i slunce

27.05.2020 - Stanislav Mihulka

Modulární plovoucí elektrárna by mohla dodávat elektřinu v pobřežních oblastech


Reklama

Oceán nabízí ne jeden, ale hned několik různých obnovitelných zdrojů energie. Německá společnost SINN Power se toho rozhodla využít a navrhla hybridní plovoucí platformu, která může vyrábět elektřinu pomocí větrných turbín, solárních panelů a vlnových generátorů. Taková elektrárna by se mohla uplatnit v řadě pobřežních oblastí světa.

Jde o modulární systém, který může být používán v různých variantách, podle situace na konkrétním místě. Platforma může využívat k výrobě energie až dvoumetrové vlny, a bez úhony zvládne až šestimetrové vlny. Jeden kompletní modul této elektrárny, o rozměrech 12 × 12 metrů, může za příznivých podmínek dodávat 20 kW elektřiny. Pak už jenom stačí modul připojit do rozvodné sítě pomocí kabelu.

TIP: Přinesou plovoucí elektrárny revoluci ve využití jaderné energie?

Podle společnosti SINN Power by se jejich hybridní plovoucí elektrárna mohla uplatnit především v ostrovních resortech, obzvláště v Karibiku. V současnosti dokončují vývoj prototypu této plovoucí elektrárny. Jedním z největších problémů podle nich bylo zajistit odolnost vůči povětrnostním vlivům. Moře je sice zdrojem velkého množství energie, ale také ničivé síly vichrů, proudů, vln a mořské soli.

Reklama

  • Zdroj textu:

    SINN Power

  • Zdroj fotografií: SINN Power

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907