Evoluce v akci: Městské můry se učí vyhýbat pouličnímu osvětlení

17.04.2016 - Stanislav Mihulka

Můry mají problém se závislostí na světlě. V nouzi pomůže přírodní výběr


Reklama

Jak každý ví, můry neodolatelně lákají lampy, žárovky i plameny svíčky. Jejich vášeň je pro ně zhoubná. Často se o umělé světlo spálí nebo je v blízkosti osvětlení uloví nějaký predátor. V místech, kde jsou pouliční lampy nebo podobné zdroje světla, umírá 40krát až 100krát více můr než v neosvětlené krajině.

Jak se ale zdá, evoluce už dokázala na tento nový a velmi nepříznivý jev v životě můr zareagovat. Můry z městského prostředí se učí vyhýbat se umělému osvětlení.

Zjistili to švýcarští vědci, kteří experimentovali s můrami předivkami brslenovými (Yponomeuta cagnagella). Když porovnali chování těchto můr z venkovské krajiny a městských ulic, tak se ukázalo, že městské můry osvětlení přitahuje mnohem méně.

TIP: Přírodní výběr funguje i mezi lidmi

Je to ukázkový příklad působení přírodního výběru. Můry s menšími sklony létat ke světlu mají ve městě mnohem větší šanci dožít se rozmnožování.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Biology Letters

  • Zdroj fotografií: F. Altermatt / University of Zurich



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Francouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of CongressCC0)

Historie

O nekontrolované „oslavné“ výstřely není nouze především při nejrůznějších příležitostech na Blízkém východě. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Botox se často používá k vyhlazování vrásek na čele. (foto: Shutterstock)

Věda

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale NationsCC BY-NC 2.0)

Vesmír

Vrcholy masívu Ypsarionu spadají na východ strmými stěnami. (foto: Peter Hupka - se souhlasem k publikování)

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907