Evoluční překvapení: Spánek se objevil v historii života dříve než mozek

13.01.2021 - Stanislav Mihulka

Japonští vědci identifikovali stav podobný spánku u tvora, který nemá mozek. Podle vědců z toho plyne, že se spánek objevil v historii života dříve než centrální nervový systém

<p>Ve výřezu žahavec <strong>nezmar zelený</strong> <em>(Hydra viridissima)</em>. Nezmaři jsou hermafrodité. Rozmnožují se pohlavním rožmnožováním nebo pučením. Po rozřezání vyroste z každé části nový jedinec.</p>

Ve výřezu žahavec nezmar zelený (Hydra viridissima). Nezmaři jsou hermafrodité. Rozmnožují se pohlavním rožmnožováním nebo pučením. Po rozřezání vyroste z každé části nový jedinec.


Reklama

Spánek je pro naše zdraví, kondici, dobrou paměť a kvalitní činnost mozku nenahraditelný. Jak se ale zdá, abyste mohli spát, nemusíte mít mozek. To je překvapivý závěr výzkumu týmu, který vedl Taichi Q. Itoh z japonské Kyushu University. 

Potřeba spánku je v živočišné říši téměř univerzální – spí nejen lidé, ale i ostatní savci, hmyz nebo třeba hlístice. Všichni ale mají i nějakou formu řídícího centra, které můžeme označit jako mozek či podobné struktury centrální nervové soustavy. Například háďátko obecné, mezi biology tolik oblíbený modelový organismus, tvoří jen okolo tisíce buněk, téměř třetinu z nich tvoří neurony. 

Vědci se proto zaměřili na nezmary, což jsou velmi jednoduše stavění žahavci. Podle toho co víme, nemají nezmaři žádný patrný mozek. Jejich nervová soustava připomíná volně uspořádanou síť. Přesto se ukázalo, že nezmaři využívají určitou formu spánku. U žahavců to vlastně není úplně nové. Podobné chování přitom bylo dříve pozorováno i u medúz.

TIP: Měňavky nemají mozek ani nervy. Přesto se mohou učit

Badatelé teď ale zjistili, že nezmaři nejen že spí, ale jejich tělo reaguje na stejné molekuly, které regulují spánek u lidí a dalších pokročilých živočichů. Mimo jiné vyzkoušeli melatonin a látku GABA. Obě tyto látky uvrhly nezmary do hlubšího spánku. Nezmary uspával i dopamin, který je u většiny živočichů naopak stimulující. Vše nasvědčuje tomu, že spánek a mechanismy, které s ním souvisejí, vznikly během evoluce živočichů předtím, než se vyvinul centrální nervový systém a posléze i mozek.

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Shutterstock, Alchetron

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Viktor Emanuel II. se svou milenkou a druhou manželkou Rózou Vercellanovou. Ve výřezu jeho první žena Adelheid Rakouská.

Historie

Možnost pozorovat gorily na mýtinách, kam vycházejí hledat svoji oblíbenou potravu – vodní rostliny, je velmi vzácná.

Příroda

Většina mikroplastů v Arktidě původně pochází z praček na kontinentech kolem Atlantiku

Věda

Tzv. Brockenský přízrak poprvé popsal v roce 1780 německý vědec a teolog Johann Silberschlag. Objevil ho při letu balónem nad horou Brocken v německém pohoří Harz.

Revue

Mapa vznikla složením dat z několika družic měřících koncentrace aerosolu v atmosféře. Množství pevných či kapalných částeček ve vzduchu se určuje na základě změn viditelného a infračerveného světla.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907