Reklama


Evropská odpověď na GPS: Síť satelitů Galileo je už online

21.12.2016 - Stanislav Mihulka

18 satelitů evropského programu Galileo už poskytuje částečné služby telefonům a automobilům

Satelity Galileo -<p>Program Galileo v ceně 11 miliard dolarů (téměř 290 miliard Kč), v minulosti čelil několika významným zpožděním. Teď se pohnul kupředu. Na oběžné dráze je už 18 satelitů.</p>
Satelity Galileo -

Program Galileo v ceně 11 miliard dolarů (téměř 290 miliard Kč), v minulosti čelil několika významným zpožděním. Teď se pohnul kupředu. Na oběžné dráze je už 18 satelitů.

Reklama

Evropa už dlouho pracuje na síti satelitů programu Galileo, která je evropskou odpovědí na americký systém GPS. V těchto dnech Evropská kosmická agentura ESA síť Galileo zapojila online.

Minulý měsíc se na oběžnou dráhu dostaly další čtyři satelity Galileo, a jejich celkový počet s tím zvýšil na 18, které ESA vypustila na oběžnou dráhu v průběhu 5 let. V tuto chvíli může Galileo poskytovat omezené lokální služby pro chytré telefony a navigační systémy automobilů. V roce 2020 by měl být systém Galileo v plném provozu, s celkem 24 satelity na oběžné dráze.

TIP: Evropa míří do vesmíru: Kosmická flotila ESA, minulost, současnost a budoucnost

Podle ředitele programu Galileo v ESA Paula Verhoefa jde o významný krok, kdy celý systém Galileo přechází z režimu testování do operačního stavu. Stále prý ještě zbývá hodně práce a dalších testů, vše je ale na dobré cestě.

  • Zdroj textu: ESA
  • Zdroj fotografií: OHB / ESA

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tři ženy, tři pohnuté osudy - Marie, Georgiana ani Alžběta štěstí po boku manželů nenašly.

Historie
Věda

Kolik se asi podobných exoměsíců potuluje Mléčnou dráhou?

Vesmír
Válka
Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907