Evropská sonda TGO vyfotila na Marsu „chlupatého modrého pavouka“

20.03.2019 - Stanislav Mihulka

Stovky a možná i tisícovky prachových tornád vytvořily na povrchu Marsu unikátního členovce

<p>„Modrý pavouk“ v marsovské oblasti Terra Sabaea</p>

„Modrý pavouk“ v marsovské oblasti Terra Sabaea


Reklama

V posledních letech jsme si zvykli na luxusní snímky povrchu rudé planety, které na Zemi posílá americká meziplanetární sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Nyní se parádním snímkem pochlubila i evropská vesmírná agentura ESA.

Sonda Trace Gas Orbiter (TGO), která je součástí programu ExoMars, je na oběžné dráze Marsu již od října 2016. Na počátku letošního února pořídila sérii snímků z oblasti zvané Terra Sabaea. Snímky sonda pořídila pomocí zařízení Color and Stereo Surface Imaging System (CaSSIS).

Pavouk vytvořený prachovými tornády

Na graficky velmi výrazném snímku je patrná modrá struktura, která připomíná fantaskního modrého pavouka. Ve skutečnosti je tento „pavouk“ ale tmavě červený. Zařízení CaSSIS vytvořilo kombinovaný snímek se změněnými barvami, aby struktury na povrchu Marsu lépe vynikly.

TIP: Sonda Mars Reconnaissance Orbiter vyfotila „pyramidu“ na Marsu

Podle odborníků vznikl pozorovaný pavouk velice zajímavým způsobem. Jde prý o stopy po drahách stovek a možná tisíců prachových tornád, která se v této oblasti vytvořila. Zatím není jasné, proč právě na tomto místě vzniká takové množství prachových vírů. Podle představitelů ESA zřejmě okolní hory ovlivňují proudění vzduchu takový způsobem, že se v místě s „pavoukem“ točí jedno tornádo za druhým.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907