Extrémní vedro v severní Americe uvařilo miliardy mořských živočichů

14.07.2021 - Stanislav Mihulka

V ohřáté mořské vodě na pobřeží Pacifiku zahynula nejméně miliarda mlžů, korýšů, sasanek, hvězdic a dalších tvorů

<p>Hromady mrtvých mlžů na mořském břehu v Britské Kolumbii</p>

Hromady mrtvých mlžů na mořském břehu v Britské Kolumbii


Reklama

Na přelomu června a července jsme mohli sledovat hrůzná vedra, která udeřila na pacifické pobřeží severní Ameriky, v Britské Kolumbii a širokém okolí. Horko vážně postihlo místní obyvatele i infrastrukturu, a také těžce zasáhlo zdejší ekosystémy. Podle kanadských odborníků měla vedra nesmírně devastující dopad i na mořský život.

Voda na mělčinách se ohřála natolik, že se v ní doslova uvařilo ohromné množství živočichů. Mořský biolog Christopher Harley z kanadské University of British Columbia odhaduje, že jen v oblasti Vancouveru zahynula nejméně miliarda mořských živočichů. Může jich prý ale být mnohem víc. Harley zkoumá zdejší mořský život už čtvrtstoletí a doposud prý nic podobného neviděl. Většinu mrtvých živočichů představují mlži. Horko ale zabíjelo i svijonožce, kraby, mořské sasanky, hvězdice a další tvory.

TIP: Jihozápad Kanady a severozápad USA drtí devastující „kupole vedra“

Mořský biolog Malin Pinsky z americké Rutgers University k tomu dodává, že mrtvé slávky a další mlži na pobřeží jsou jenom špičkou ledovce. Mimo naše zorné pole dále od pobřeží nejspíš zahynulo mnoho dalších živočichů. Podle Harleye se mořští živočichové v této části světa setkávali s vedry i v minulosti, tentokrát ale bylo opravdu výjimečné horko. Klimatologové předpovídají, že kvůli postupujícímu oteplování by se podobná extrémní vedra mohla opakovat každých 10 nebo i 5 let.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Smrt Julia Caesara, těsně před vznikem císařství

Věda

Záběr výbuchu z 16. července 1945 v Novém Mexiku – nechybělo ale zas tak moc, aby atomovou bombu sestrojilo i nacistické Německo. Ve výřezu první atomová bomba odpálená během testu Trinity. (foto: Shutterstock + Wikimedia Commons, Federální vláda Spojených států amerických, CC0)

Zajímavosti

Vytrženo z kontextu

The Furniture Lift | Leandro Erlich

Argentinský umělec Leandro Erlich si pro svou neotřelou instalaci zvolil náměstí ve francouzském Nantes. Přímo nad jeho střed do výšky zhruba deseti metrů umístil kus rohové budovy, k jejímuž oknu vede nábytkový výtah. Erlich si zakládá na realističnosti svých projektů, a výsek stavby se proto jeví velmi uvěřitelně: Nechybějí ani takové detaily jako cihly ve stěnách či prostory pod podlahou. Kus konstrukce vyrobený z ultralehkých materiálů přitom nedrží ve vzduchu žádná pomocná lana – jeho jedinou oporu představuje právě žebřík. (foto: Profimedia)

Revue

Sebereplikující se von Neumannovy sondy by mohly vydávat rádiové záření, které je schopen do veliké vzdálenosti detekovat radioteleskop FAST.

Vesmír

Plamének plotní běžně kvete od června do září, často se však s jeho květy potěšíme i v říjnu a výjimečně dokonce i počátkem listopadu. Plamének dokáže dokonale skrýt dřeviny i ploty, po nichž se pne.

Příroda

Portrét Perchty z Rožmberka, detail obrazu z 19. století, který se nachází na hradě Rožmberk.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907