Extrémní výzva: NASA shání po celém světě vynálezce kvůli roveru pro Venuši

27.02.2020 - Stanislav Mihulka

Připravovaný rover AREE bude na povrchu Venuše čelit pekelným podmínkám. NASA proto k jeho vývoji oslovila nadšence a vynálezce z celého světa

<p>Raný koncept roveru projektu <strong>AREE</strong> pro Venuši.</p>

Raný koncept roveru projektu AREE pro Venuši.


Reklama

Venuše je sice v mnoha ohledech dvojčetem Země, zároveň jde ale o velmi extrémní svět, obalený atmosférou z oxidu uhličitého. Na povrchu Venuše je výheň 464 stupňů Celsia a drtivý tlak 91 atmosfér. Pokud by někdo vzal třeba jadernou ponorku a umístil ji na Venuši, čekal by ji tam rychlý konec.

K Venuši již zamířila celá řada misí, jejího povrchu se ale dotkl asi jen tucet z nich. Vždy jen na krátkou dobu, než sonda podlehla extrémním podmínkám. Jako poslední přistála na Venuši v roce 1985 sovětská sonda Vega 2. Vědci a inženýři NASA z Laboratoře tryskového pohonu JPL teď pracují na tom, aby se na Venuši mohli vrátit a tentokrát ji pořádně prozkoumat. Už teď je ale jasné, že pro pozemské stroje nebude vůbec jednoduché zajistit, aby v pekle na povrchu Venuše po nějakou dobu přežily.

Rover pro peklo Venuše

V laboratořích JPL pracují na projektu roveru pro extrémní prostředí AREE (Automaton Rover for Extreme Environments), který by měl strávit na povrchu Venuše nikoliv minuty, jako dřívější sondy, ale celé měsíce. Větrem poháněný rover by tam měl jezdit a zkoumat povrch planety. Přitom by se měl vyhýbat rozmanitým překážkám, k čemuž potřebuje vhodný senzor.

TIP: Atmosféru Venuše by mohly prozkoumat kosmické lodě připomínající rejnoky

A právě takový senzor by NASA ráda získala prostřednictvím soutěže, ve které vyzývá inovátory a vynálezce z celého světa. Nebude to nic snadného. Senzor pro rover AREE nemůže spoléhat na tradiční elektroniku, protože ta běžná obvykle funguje do teplot okolo 120 °C. Vítěz soutěže obdrží 15 tisíc dolarů (asi 350 tisíc Kč) a jeho senzor se možná stane součastí designu roveru AREE. Zájemci z celého světa se mohou hlásit do 29. května 2020.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-CaltechDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907