Reklama


Fakta a mýty: Škodí dlouhodobá práce u počítače naším očím?

10.01.2016 - redakce 100+1

Je pravou, že vysedávání u počítače škodí očím? A může civění na monitor způsobovat krátkozrakost? Jak můžeme chránit svůj zrak při práci s počítačem?


Reklama

Neexistuje žádný přímý důkaz, že by obrazovky televizorů, monitory počítačů nebo mobilních telefonů způsobovaly například krátkozrakost. Nicméně určité problémy dlouhodobá práce u digitálních displejů přinášet může. Oční specialista Mark Rosenfield ze State University of New York provedl na toto téma studii, jíž se zúčastnili administrativní pracovníci z Manhattanu.

Asi 40 % testovaných si stěžovalo, že po práci trpí velkou únavou očí, jež trvá minimálně polovinu doby, kterou předtím strávili u monitoru. Rosenfield zmíněné obtíže nazval „computer vision syndrom“, tedy „syndrom počítačového vidění“.

Problémy však podle něj nepůsobí ani tak samotný monitor, jako spíš malá velikost písma a krátká vzdálenost mezi očima a textem. Naše oko, které navíc při sledování počítačové obrazovky mnohem méně mrká, zkrátka není přizpůsobeno dívat se tak dlouho na něco, co máme těsně před obličejem – v tomto případě 50–70 cm. Chytré telefony a tablety pak mohou kvůli kratší vzdálenosti od tváře unavovat náš zrak ještě víc. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Po válce byl Otakar Batlička vyznamenán Československým válečným křížem in memoriam

Historie

Komponenty systému hyperloop přijíždějí do Toulouse

Věda

 

 Příslušníci horských pluků se připravují na výsadek na Krétě

Válka

HIV potřebuje k množení bílé krvinky. Nový implantát proto drží bílé krvinky stranou.

Věda
Revue

Cirkumbinární planeta Kepler-16b 

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907