Fascinace nepatrnými detaily: Zárodek červeného mravence

Ohniví mravenci z rodu Solenopsis využívají ke své obraně i útokům alkaloidní jed. Pro lidi je jejich kousnutí bolestivé a menší tvorové mohou jejich útoku podlehnout

22.06.2022 - Marek TeličkaFotografovi Yudy Sauwovi, jenž žije na západní polovině indonéského ostrova Jáva, učaroval svět hmyzu. Za použití techniky focus stacking, která je postavena na sloučení mnoha snímků ostřených na různé části snímaného objektu (čímž se docílí absolutní ostrosti na všech místech fotografie), před svůj aparát postavil nejrůznější druhy hmyzu. Dal si nesmírně záležet na osvětlení a také tím dokázal vytáhnout detaily, které běžně nejsou vidět ani na makrosnímcích.

Na této fotografii je zachyceno vajíčko tzv. ohnivého mravence z rodu Solenopsis. Na rozdíl od jiných mravenců, kteří při obraně nebo útoku nejprve svého protivníka kousnou a poté do rány vstříknou kyselinu, se ohniví mravenci zakousnou jen proto, aby se pevně zachytili a pak do těla oběti vstříknou jed solenopsin. (foto: Profimedia)

„Miluji makrofotografie, protože na nich uvidím to, co pohledu očí uniká. Můžu nahlédnout do světa nepatrného hmyzu, pozorovat, jak vypadá a co dělá.“ okomentoval svou práci talentovaný fotograf.


Další články v sekci