Fascinace nepatrnými detaily: Zárodek červeného mravence

22.06.2022 - Marek Telička

Ohniví mravenci z rodu Solenopsis využívají ke své obraně i útokům alkaloidní jed. Pro lidi je jejich kousnutí bolestivé a menší tvorové mohou jejich útoku podlehnout

<p>Ohnivý mravenec <em>(Solenopsis invicta)</em> má původ v tropické a subtropické Jižní Americe. Je ale také nesmírně úspěšným invazivním mravencem ve velké části jižních Spojených států. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Ohnivý mravenec (Solenopsis invicta) má původ v tropické a subtropické Jižní Americe. Je ale také nesmírně úspěšným invazivním mravencem ve velké části jižních Spojených států. (foto: Shutterstock)


Reklama

Fotografovi Yudy Sauwovi, jenž žije na západní polovině indonéského ostrova Jáva, učaroval svět hmyzu. Za použití techniky focus stacking, která je postavena na sloučení mnoha snímků ostřených na různé části snímaného objektu (čímž se docílí absolutní ostrosti na všech místech fotografie), před svůj aparát postavil nejrůznější druhy hmyzu. Dal si nesmírně záležet na osvětlení a také tím dokázal vytáhnout detaily, které běžně nejsou vidět ani na makrosnímcích.

Na této fotografii je zachyceno vajíčko tzv. ohnivého mravence z rodu Solenopsis. Na rozdíl od jiných mravenců, kteří při obraně nebo útoku nejprve svého protivníka kousnou a poté do rány vstříknou kyselinu, se ohniví mravenci zakousnou jen proto, aby se pevně zachytili a pak do těla oběti vstříknou jed solenopsin. (foto: Profimedia)

„Miluji makrofotografie, protože na nich uvidím to, co pohledu očí uniká. Můžu nahlédnout do světa nepatrného hmyzu, pozorovat, jak vypadá a co dělá.“ okomentoval svou práci talentovaný fotograf.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907