Fascinace nepatrnými detaily: Zárodek červeného mravence

22.06.2022 - Marek Telička

Ohniví mravenci z rodu Solenopsis využívají ke své obraně i útokům alkaloidní jed. Pro lidi je jejich kousnutí bolestivé a menší tvorové mohou jejich útoku podlehnout

<p>Ohnivý mravenec <em>(Solenopsis invicta)</em> má původ v tropické a subtropické Jižní Americe. Je ale také nesmírně úspěšným invazivním mravencem ve velké části jižních Spojených států. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Ohnivý mravenec (Solenopsis invicta) má původ v tropické a subtropické Jižní Americe. Je ale také nesmírně úspěšným invazivním mravencem ve velké části jižních Spojených států. (foto: Shutterstock)


Reklama

Fotografovi Yudy Sauwovi, jenž žije na západní polovině indonéského ostrova Jáva, učaroval svět hmyzu. Za použití techniky focus stacking, která je postavena na sloučení mnoha snímků ostřených na různé části snímaného objektu (čímž se docílí absolutní ostrosti na všech místech fotografie), před svůj aparát postavil nejrůznější druhy hmyzu. Dal si nesmírně záležet na osvětlení a také tím dokázal vytáhnout detaily, které běžně nejsou vidět ani na makrosnímcích.

Na této fotografii je zachyceno vajíčko tzv. ohnivého mravence z rodu Solenopsis. Na rozdíl od jiných mravenců, kteří při obraně nebo útoku nejprve svého protivníka kousnou a poté do rány vstříknou kyselinu, se ohniví mravenci zakousnou jen proto, aby se pevně zachytili a pak do těla oběti vstříknou jed solenopsin. (foto: Profimedia)

„Miluji makrofotografie, protože na nich uvidím to, co pohledu očí uniká. Můžu nahlédnout do světa nepatrného hmyzu, pozorovat, jak vypadá a co dělá.“ okomentoval svou práci talentovaný fotograf.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907