Fascinující strdimilové: Karmínoví zloději nektaru

01.07.2022 - Marek Telička

Většina strdimilů, včetně strdimila karmínovoprsého jsou „lupiči nektaru“. Jejich ostré a tenké zobáčky jsou jako stvořené pro to, aby protrhly hluboký a úzký květ u základny, takže se strdimilové poté mohou pohodlně nakrmit. Svůj jídelníček občas obohacují hmyzem, zejména v době, kdy odchovávají mláďata.

<p>Dospělý<strong> strdimil karmínovoprsý</strong> <em>(Aethopyga siparaja)</em> dorůstá velikosti kolem 10 cm.<em> (foto: Shutterstock)</em></p>

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)


Reklama

Strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) patří do řádu pěvců (Passeriformes) a čeledi strdimilovitých (Nectariniidae). U tohoto druhu lze velmi snadno odlišit samečky od samiček. Zatímco dospělí samečci mají výrazně červenou hruď, hruď samiček je žlutavá. Toto je nejvýraznější, ačkoli ne jediný rozdíl.

TIP: Krasavci z Karibiku: Karneval kolibříků z Trinidadu a Tobaga

Strdimilové žijí v Asii a jsou protějškem australských medosavek nebo amerických kolibříků, ačkoli jsou spřízněni jen vzdáleně (medosavky a strdimilové patří mezi pěvce, ale kolibříci jsou součástí řádu svišťounů – Apodiformes).

Vzhledem k podobnému životnímu stylu ovšem lze především mezi kolibříky a strdimily pozorovat množství shod v charakteristických znacích – příslušníci obou ptačích skupin jsou malí, mají schopnost upadnout přes noc do jakéhosi strnutí, díky němuž šetří energii a samečci jsou výrazně barevnější než samičky. Podobně jako kolibříci dokážou i někteří strdimilové při krmení „stát ve vzduchu“, ačkoli při jídle dávají přednost sezení na větvi.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907