Fenomén fake news: Proč se prolhané zprávy šíří jako virus?

29.05.2017 - redakce 100+1

Proč často i vzdělaní lidé tak nadšeně šíří informace, které jsou průhledně lživé?

Sociální vs. analytické myšlení -<p>Informace od lidí ze své sociální skupiny příjímáme výrazně ochotněji a upravujeme podle nich i své chování.</p>
Sociální vs. analytické myšlení -

Informace od lidí ze své sociální skupiny příjímáme výrazně ochotněji a upravujeme podle nich i své chování.


Reklama

Nové výzkumy mozku ukázaly, že prolhané zprávy přímo ovlivňují ty oblasti mozku, které souvisejí se společenským přijetím. Jenže aktivita právě těchto „sociálních oblastí“ mozku má na rozhodování lidí větší vliv než logické argumenty. Na hodnocení věrohodnosti zpráv, které se k vám dostanou, by se měla podílet přísně analytická část mozku – prefrontální kůra.

Sociální vs. analytické myšlení

Neurovědec Matthew D. Lieberman z Kalifornské univerzity v Los Angeles však před časem objevil neurální síť v mozku, která se zabývá sociálním myšlením a která zasahuje do činnosti prefrontální kůry během procesu rozhodování. Sociální myšlení je totiž pro lidi natolik důležité, že mu v mozku patří samostatná oblast. A je velmi vlivná. 

Kvalitu informací proto často neposuzuje prefrontální kůra, ale právě sociální mozek. A ten se rozhoduje podle toho, odkud dotyčná zpráva přišla. Lidé totiž mají pevně zakódováno, aby nevybočovali z řady. Informace od lidí ze své sociální skupiny proto přijímají výrazně ochotněji a ochotněji také podle nich upravují své chování.

Sociální mozek navíc záměrně vzdoruje informacím či zprávám, které si vyhodnotí tak, že jejich přijetí by mohlo vést k sociální izolaci dotyčného. Obrana před šířením prolhaných zpráv tedy nemůže být založena na faktech. Bude nutné zapůsobit na sociální mozky.

  • Zdroj textu:

    Zázraky medicíny

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907