Fingované přepadení vysílačky v Gliwicích

- redakce 100+1

<p>Radiová věž v Gliwicích</p>

Radiová věž v Gliwicích

31 . 8 . 1939

Reklama

Přestože nacistickému Německu sebevědomí nechybělo, přece jen potřebovalo na mezinárodní scéně útok na Polsko obhájit. A tak 31. srpna 1939 zinscenovaly jednotky SS pod taktovkou Reinharda Heydricha a Heinricha Müllera přepadení radiovysílače v dnes polských Gliwicích.

TIP: Výstřely před mikrofonem: Co předcházelo akci „Gliwice“

Vojáci v převleku za Poláky odvysílali v polštině výzvu k boji proti Němcům a následně zanechali na místě zastřelené vězně z koncentračního tábora Dachau, které oblékli do polských uniforem. Vpád do Polska se tak měl stát v očích veřejnosti odvetou za útok na gliwickou vysílačku.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907