Fjord zelených lavin: Novozélandský fjord Milford Sound

Fjord Milford Sound nese punc jednoho z nejkrásnějších míst Nového Zélandu. Probojoval se i mezi osmadvacet finalistů celosvětové ankety o sedm přírodních divů světa a za div světa jej označil například spisovatel Rudyard Kipling

26.07.2022 - Marek TeličkaMilford Sound je fjord, který na jihovýchodním pobřeží novozélandského Jižního ostrova zasahuje 15 kilometrů hluboko do vnitrozemí. Je součástí Národního parku Fiordland a nese punc jednoho z nejkrásnějších míst Nového Zélandu. Probojoval se i mezi osmadvacet finalistů celosvětové ankety o sedm přírodních divů světa. Fiordland jako takový zůstával až do začátku 20. století jednou z nejméně prozkoumaných částí Nového Zélandu, ale tajemství krásy Milford Sound bylo už ve druhé polovině 19. století odhaleno a přitáhlo mezinárodní pozornost.

Půvab zálivu spočívá v závratně vysokých skalních stěnách, které jsou pokryté bohatým porostem deštného pralesa. Nejvyšší Mitre Peak (na fotofrafii vpravo vzadu) sahá do výšky 1 692 nad vodní hladinu. Obdobných vrcholů je tady víc a některé si tvarem vysloužily jména jako Lví hora nebo Slon. Na hladině pod svahy lze pak běžně zahlédnout tuleně, tučňáky a delfíny.

TIP: Novozélandské vodopády Fiordland: Upršený osmý div světa

Milford Sound je zároveň velmi deštivé místo, kde může během 24 hodin spadnout až 250 milimetrů vody. Tyto srážky vytváří desítky dočasných vodopádů, z nichž některé jsou až tisíc metrů vysoké. Nadměrné deště mohou způsobit ještě jeden neobvyklý jev, který by se dal nazvat zelenou lavinou. Vodou nasáklá vegetace má totiž problém udržet se na strmých skalách a občas dojde k tomu, že se část zeleného koberce odtrhne. Holá místa jsou pak dlouhou dobu zřetelně vidět.


Další články v sekci