Flash Forest plánují vysadit miliardu stromů do roku 2028

20.12.2019 - Stanislav Mihulka

Drony sázejí stromy mnohem rychleji, efektivněji a levněji než lidští zaměstnanci. Kanaďané je hodlají využít k výsadbě celé miliardy stromů

<p>Příprava sázecího dronu</p>

Příprava sázecího dronu


Reklama

Kanadští vědci a studenti spojili své síly v projektu Flash Forest. Využívají pokročilou technologii, software a poznatky ekologických věd k urychlení tradičního sázení stromů. To by měly zajistit speciálně upravené drony, kontejnery pro semenáčky a metoda zrychlení procesu klíčení semen lesních stromů. Cílem týmu Flash Forest je vysadit do roku 2028 celkem miliardu stromů, čímž chtějí přispět ke snahám o zmírnění následků emisí oxidu uhličitého.

Členové týmu tvrdí, že jejich technologie umožňuje vysazovat stromy desetkrát rychleji, než lidští zaměstnanci. Při vysazování stromů potřebují méně vody, než je obvyklé. Zároveň je použití dronů v celkovém součtu asi o 80 procent levnější než tradiční metody používané k vysazování stromů. 

TIP: Novinka pro lesníky: DroneSeed vyvíjí drony, které vysejí celý les

Flash Forest naštěstí chápou, že stromy nelze vysazovat všude, kde je napadne. Úzce spolupracují s botaniky a lesnickými experty a také využívají multispektrální mapování krajiny drony, aby nalezli nejvhodnější místa pro výsadbu. Letos již s drony vysazovali celkem 8 druhů listnatých i jehličnatých dřevin v kanadském jižním Ontariu. S jejich technologií je prý možné vysazovat téměř jakékoliv dřeviny, s výjimkou druhů s velkými semeny, jako jsou třeba duby. Výhodou je, že drony mohou vysazovat i byliny, například při obnově ekosystémů nebo záchraně ohrožených druhů.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907