Fosilní stopy odhalují, že pterosauři byli doma nejen ve vzduchu, ale i na zemi
Nový výzkum britských paleontologů poprvé spolehlivě přiřadil fosilizované stopy pterosaurů ke konkrétním skupinám těchto dávných létajících plazů a odhalil jejich pozemní zvyky.
Druhohorní pterosauři představují fascinující skupinu obratlovců, která už dávno kompletně zmizela z povrchu zemského. Rádi bychom se o nich dozvěděli co nejvíce, ale jejich fosilie jsou poměrně vzácné a často jen neúplné. Velmi cenný zdroj informací o jejich životě představují fosilizované stopy, které po sobě pterosauři zanechali.
Bohužel, přiřadit nalezené stopy ke konkrétnímu druhu nebo alespoň ke skupině pterosaurů, kteří je po sobě zanechali, bývá často velmi obtížné. Robert Smyth z britské Leicesterské univerzity vedl výzkumný tým, který nedávno úspěšně propojil fosilizované stopy pterosaurů s jednotlivými skupinami těchto podivuhodných tvorů. Badatelé vytvořili 3D modely nalezených stop pterosaurů, detailně je analyzovali a srovnávali je s kostrami pterosaurů. Přinejmenším ve třech případech se jim podařilo je přiřadit ke známým skupinám pterosaurů. Výsledky výzkumu stop pterosaurů zveřejnil vědecký časopis Current Biology.
Stopování pterosaurů
Smyth a spol. mimo jiné potvrdili dřívější hypotézu, podle které došlo u pterosaurů asi před 160 miliony let, tedy na sklonku období jury, k významnému ekologickému posunu. Několik skupin pterosaurů změnilo svůj životní styl na více terestrický a začali trávit podstatně více času na zemi.
„Po dlouhých 88 letech od objevu prvních stop, u nichž víme, že jde o stopy pterosaurů, jsme se teď konečně dozvěděli, kdo tyto stopy zanechal a jak přesně je vytvářel,“ popisuje Smythův kolega David Unwin
Smyth a jeho kolegové mimo jiné identifikovali i stopy neoazdarchianů, kteří patří mezi největší tvory, kteří kdy brázdili vzduch. Do stejné skupiny patří například Quetzalcoatlus nebo Arambourgiania s odhadovaným rozpětím křídel až kolem 10 metrů. Jejich stopy se nacházejí v oblastech bývalých pobřeží i vnitrozemí po celém světě konce druhohor a jasně ukazují, že tito gigantičtí pterosauři trávili na zemi hodně času.