Francouzský Courchevel představuje jedno z nejnebezpečnějších letišť světa

24.05.2022 - redakce pořadů Víkend a Barbora Jelínková

V horském masivu francouzských Alp u střediska Courchevel se nachází nejvýš položené a zároveň nejnebezpečnější letiště Evropy. Rekordman a mistr letecké akrobacie Roman Kramařík získal jako jediný Čech povolení přistávat hned vedle sjezdovky

<p>Přistání na letišti Courchevel je možné pouze se speciální licencí – jde o páté nejnebezpečnější letiště světa.</p>

Přistání na letišti Courchevel je možné pouze se speciální licencí – jde o páté nejnebezpečnější letiště světa.


Reklama

Letiště v horách, které obvykle charakterizuje stoupající krátká dráha, se francouzsky označuje jako „altiport“. Ranvej v Courchevelu měří pouhých 500 metrů a její sklon dosahuje 19°. „Člověk se musí intenzivně soustředit. Jako když se pokoušíte vejít do úzkých dveří: S trochou soustředění to taky není žádný problém. Ale pokud se netrefíte, může být v případě tohoto letiště následek katastrofální,“ vysvětluje Roman Kramařík

Nápor na psychiku

Provoz na courchevelském letišti často nikdo neřídí a instrukce pro opakované přistání nikdo nesepsal, ostatně okolní masivy ho ani neumožňují. Jinými slovy: Pokud pilot při přibližování nad ranvej překoná určitý bod, už dosednout musí – a to je na psychiku dost náročné. 

Poslední fatální nehodu zažil Courchevel na konci loňského srpna, kdy sjel přistávající stroj z dráhy a skončil v plamenech. Místní letecký instruktor Denis Berin však uklidňuje: „V uplynulých letech se na bezpečnosti zapracovalo. Provoz je větší než v minulosti, ale nehod nepřibývá, spíš naopak.“  

Povinná siesta

Pohledem na Mount Blanc se můžete kochat dlouhé minuty a alpské panoráma je opojné, přesto nejde o žádnou legraci. Nezbytnou podmínku zdaru tvoří optimální počasí. „Vyskytuje se tu spousta meteorologických fenoménů, jako třeba turbulence v závětří, a tu musí pilot létající v horách umět dobře přečíst. Dokáže totiž otočit vzhůru nohama i těžké letadlo,“ upozorňuje Kramařík. 

Courchevel představuje milionářské středisko a létání tam má řadu specifik – třeba že nelze přistávat, kdy se klientům zamane: Zdejší krávy, a nejen ony, totiž potřebují klid. „Požádali nás, abychom si po každých dvou startech udělali dvacetiminutovou pauzu. Na některých okolních letištích se dokonce mezi dvanáctou a druhou hodinou nesmí přistávat vůbec, zřejmě kvůli obědu,“ dodává pilot.

Česko, letecká velmoc

Roman Kramařík dokázal zřejmě jako jediný Čech získat licenci, a může tak na Courchevelu přistávat. Vlastimil Dvořák, ředitel Aeroklubu České republiky, popisuje: „Roman trochu vybočuje z řady klasických pilotů. Jako jediný Čech obletěl zeměkouli a má oprávnění létat na deseti nejnebezpečnějších letištích světa, z nichž Courchevelu patří páté místo.“ 

TIP: Nejextrémnější letiště: Přistání v horách, na pláži nebo na ulici

Česko se společně s Francií a Německem řadí mezi největší velmoci sportovního létání, přestože se do něj mladá generace příliš nehrne. Situaci by však možná dokázal změnit první český altiport. „Jak znám Romana, bude mě nutit, abychom nějakou sjezdovku v Krkonoších či Krušných horách přestavěli na ranvej,“ usmívá se Dvořák. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bodamské jezero leží v nadmořské výšce 395,6 metrů a je třetí největší ve střední Evropě po Balatonu a Ženevském jezeře. (foto: Shutterstock)

Věda

Vilémovi patřilo 20 % rozlohy Anglie. Z dalších 55 % mu jeho „přátelé“ přispívali – navíc všude vybíral daně. A pořád měl své obří výnosné vévodství v Normandii. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Ectobius lapponicus – „náš“ evropský šváb rusec laponský. Je celkem běžný hlavně v lesích, občas v sadech nebo v zahradách. Objevuje se od května do září. (foto: © Marek Velechovský)

Příroda

Mlhovina CG 4 v souhvězdí Lodní záď je někdy přezdívána „Ruka boží“. Vědci podobné mlhoviny nazývají „kometární globule“, protože tvar jejich plynného oblaku připomíná kometu. (foto: National Optical Astronomy Observatory, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Evropská kosmická agentura (ESA) představila 23. listopadu 2022 nový tým astronautů pro vesmírný program. Je mezi nimi i Čech Aleš Svoboda (na nedatovaném archivním snímku). (foto: Profimedia)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907