Frank „Slivers“ Oakley: Život a smrt excelentního klauna

06.08.2020 - Redakce 100+1 historie

Než se na výsluní slávy dostali filmoví komikové jako Charlie Chaplin či Laurel a Hardy, rozesmávali publikum klauni z kočujících cirkusových společností. Jedním z nejzářivějších talentů byl i legendární Frank „Slivers“ Oakley, který výše zmíněné hvězdy přímo inspiroval

<p>V nejslavnějším gagu nazvaném Zabte rozhodčího používal Slivers pouze několik rekvizit: bizarní masku chytače připomínají ptačí klec a mohutnou koženou lapačku.</p>

V nejslavnějším gagu nazvaném Zabte rozhodčího používal Slivers pouze několik rekvizit: bizarní masku chytače připomínají ptačí klec a mohutnou koženou lapačku.


Reklama

Říkalo se mu Slivers, což znamená tříska. Sedělo to víc než přiléhavě: byl to vytáhlý a hubený chlapík. Jeho skutečné jméno znělo Frank Oakley a narodil se ve Švédsku do hudebnické rodiny. Jenže se zamiloval do cirkusu a už ve čtrnácti si přivydělával jako hadí muž.

I když ho rodiče poslali na michiganskou univerzitu a doufali, že z něj bude něco „pořádného“, nakonec přece jen zběhl ke komediantům. Jenže jeho talent zkrátka nešlo ignorovat.

TIP: Harry Houdini: Životní příběh nespoutaného mistra úniků

Vystupoval jako klaun, nebo spíš vaudevillový komik v několika cirkusových společnostech, ale brzy si vydobyl takové renomé, že za jediný týden inkasoval i tisíc dolarů. Dokázal zcela suverénně ovládnout celou scénu – v jednom ze svých nejslavnějších čísel předváděl bouřlivý zápas dvou baseballových týmů a sám přitom odehrál všechny hráčské posty. Diváci prý propukali v nekontrolovatelný smích, takže při některých vystoupeních musel být přítomen i lékař, aby „oběti“ Sliversova humoru dokázal uklidnit. Excelentní klaun si je podmanil tak, že doslova upadali do transu!

Smutný konec klauna

Frank Oakley nakonec spáchal sebevraždu. Zamiloval se totiž do mladinké herečky, jenže potom se z jeho bytu ztratily šperky jeho zesnulé manželky, které měla zdědit Oakleyho dcera. Komik musel dát celou věc k policii a usvědčená milenka vyfasovala tři roky. Ačkoli jí nabídl sňatek a snažil se jí pomoci, odmítla ho a on neunesl výčitky svědomí, že právě na jeho podnět skončila ve vězení.

  • Zdroj textu:

    100+1 Historie

  • Zdroj fotografií: Ourgame.mlblogs.com, Dana Keller

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907