Frýdlantský „stát ve státě“: Bohatý a mocný Albrecht z Valdštejna

Pomocí finančních machinací i půjček císaři se Valdštejn po Bílé hoře nebývale obohatil




Rostoucího vlivu a závratných zisků z pochybných finančních obchodů Valdštejn využíval k tomu, že výhodně skupoval statky zabavené rebelům. Soustředil se na nemovitosti v blízkosti severočeských panství z dědictví Smiřických, zatímco naopak o své moravské državy ztratil zájem a do poloviny dvacátých let je prodal. Na severu Čech nyní systematicky budoval velké dominium, z nějž se v roce 1624 stalo Frýdlantské knížectví a o tři léta později vévodství.

Válečný podnikatel

Pohádkového bohatství, které získal především machinacemi s nemovitostmi konfiskovanými po Bílé hoře a obratnými finančními spekulacemi, využil Albrecht z Valdštejna k cílevědomému rozšiřování svých držav. Do poloviny dvacátých let 17. století vytvořil jádro obrovského pozemkového komplexu v severních Čechách, který dalšími transakcemi rozšiřoval až do počátku třicátých let. Císař tento konglomerát více než šesti desítek původně samostatných panství a statků (největší z nich byl Frýdlant) povýšil 12. března 1624 na Frýdlantské knížectví a 4. ledna 1627 na Frýdlantské vévodství.

Valdštejnovo dominium s nákladně budovanou rezidencí v hlavním městě Jičíně hospodářsky těžilo z konjunktury řemesel napojených na válečnou ekonomiku i z toho, že bylo dlouhodobě ušetřeno pobytů soldatesky. Stalo se jakýmsi státem ve státě, vzletně označovaným jako „Terra felix“ (Šťastná země). Na počátku roku 1625 vyčlenil Valdštejn z dominia državy, které získaly status komorních panství a měly přestavovat nezcizitelné jádro Frýdlantska. Na jeho ostatních částech s výjimkou církevních statků vytvářel lenní soustavu. Lenní statky byly za peníze či odměnou za různé služby postupovány jiným šlechticům, zůstávaly však pod Valdštejnovou svrchovaností a nemohly být bez jeho souhlasu převáděny na jiné majitele. Na Frýdlantsku si Albrecht z Valštejna nechal razit vlastní mince s knížecím portrétem a dokonce tam probíhaly přípravy na založení samostatného biskupství i nové univerzity. Tyto ambiciózní plány však vzaly za své roku 1634, kdy vévodství zaniklo. 

  • Zdroj textu

    Kauzy (extra Historie) 11/2013

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci