I po smrti žádoucí: Nekrofilii praktikovali evropští panovníci i dávné národy

25.10.2020 - Radomír Dohnal

Intimní styk s nebožtíky nepatří k společensky žádoucím aktivitám. Ne každý jej ale považoval za tabu. Sklony k němu se vyskytly i mezi urozenými!


Reklama

Král Judeje Herodes I. Ukrutný prý na svou druhou manželku, překrásnou princeznu Mariamné, chronicky žárlil. I na všechny okolo: svého bratra a její příbuzné. A tak je jednoho po druhém nechával vraždit. Nakonec se rozhodl, že zabije i Mariamné, stejně jako své syny, o jejichž otcovství pochyboval. Její posmrtná krása mu ale nedala spát. Proto nechal její tělo zakonzervovat do medu, a takto je udržoval dlouhých sedm let. Podle Talmudu s ní celou tu dobu i obcoval! A nebyl zřejmě jediný...

Až za hrob

Římský císař Karel Veliký a sklony k nekrofilii? V jeho životopise se o tom nedočtete, svou zesnulou ženu Gerbergu ale prý miloval až za hrob. Doslova. Pocit viny ho přece jen tížil. Dokonce se mu zjevil anděl a pravil, že mu dá rozřešení, pokud svých praktik nadobro zanechá. Němečtí kronikáři ze 13. a 14. století se pokouší Karlovo chování ospravedlnit „kouzlem“. Gerberga mu prý darovala zakletý prsten a on ji musel podléhat, dokud se její tělo neobrátí v prach…

Jana I. Kastilská řečená Šílená, princezna Leónu a Kastilie, neměla zrovna lehký život. Pro svého muže Filipa I. Kastilského byla jen sexuální hračkou, kterou bez uzardění podváděl. Dělala mu na oplátku žárlivé scény, ale o to více k němu přilnula. Takže když roku 1506 Filip umírá, ztratí její život smysl. Původně prý chtěla jen převézt jeho ostatky do Granady. Nakonec tělo po tři léta převážela s sebou a konala s ním procesí napříč městy. Postupně ztrácela příčetnost, zanedbávala osobní hygienu a nakonec se dočista zhroutila. Její vlastní otec ji pak nechal zavřít do doživotní izolace.

Mrtvým pro radost

U jihoamerických Močiků byla nekrofilie věcí celonárodní zábavy. Toto etnikum ovládalo severovýchodní pobřeží Peru přibližně mezi roky 100 až 800. Po krvi nepřátel údajně žíznili i proto, aby jí mohli nakrmit své mrtvé. Vedle obětin jim radost dělali i jinak – fyzicky.

TIP: Chtíč a smilstvo našich předků: Co bylo v sexu dovoleno a co se přísně trestalo?

Malby na dochované keramice zachycují Močiky v objetí se zesnulými a zvířaty a není pochyb, že provádějí jakési sexuální rituály. Močikové z podobných pohnutek kradli i zesnulá těla protivníků. Chtěli tím získat jejich sílu a zároveň podlomit morálku. Nikdo nechce vidět dvacet let mrtvou příbuznou, jak si užívá s dobyvatelem… 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počet sebevražd je stále vysoký

Věda

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Afgánská kvalita 

Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.

V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Vesmír

Sopranistka Jindřiška Rettigová (1813–1854).

Historie

Gotthard Heinrici (vpravo) se těšil respektu ze strany spolubojovníků i Spojenců a platil za mistra defenzivy.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907