Fw 190: Postrach spojeneckých stíhačů

14.08.2017 - Redakce Válka Revue


Reklama

Výborná stíhačka Focke-Wulf Fw 190 vznikla v konstrukční kanceláři firmy Focke-Wulf vedené inženýrem Kurtem Tankem. Šlo o jednomístný jednomotorový celokovový doplnoplošník se zatahovacím podvozkem a krytem kabiny. Vyznačoval se mohutnou výzbrojí, solidním pancéřováním, ovladatelností a dobrou manévrovatelností v nízkých a středních výškách. Šlo o univerzální letadlo, které se hodilo jak k soubojům stíhačů, tak pro bitevní úkoly, a létalo i jako stíhací bombardér. Jako první je obdržela eskarda JG 26 operující nad sevrní Francií a okamžitě s nimi získala převahu nad protivníky vyzbrojenými typem Supermarine Spitfire Mk.V. Od roku 1941 do konce války vzniklo přibližně 20 000 kusů Fw 190. Zde na snímku z roku 1943 čerstvě vyrobené "stodevadesátky" čekají na odeslání k jednotkám.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907