Fw 190: Postrach spojeneckých stíhačů

14.08.2017 - Redakce Válka Revue


Reklama

Výborná stíhačka Focke-Wulf Fw 190 vznikla v konstrukční kanceláři firmy Focke-Wulf vedené inženýrem Kurtem Tankem. Šlo o jednomístný jednomotorový celokovový doplnoplošník se zatahovacím podvozkem a krytem kabiny. Vyznačoval se mohutnou výzbrojí, solidním pancéřováním, ovladatelností a dobrou manévrovatelností v nízkých a středních výškách. Šlo o univerzální letadlo, které se hodilo jak k soubojům stíhačů, tak pro bitevní úkoly, a létalo i jako stíhací bombardér.

Jako první je obdržela eskarda JG 26 operující nad sevrní Francií a okamžitě s nimi získala převahu nad protivníky vyzbrojenými typem Supermarine Spitfire Mk.V. Od roku 1941 do konce války vzniklo přibližně 20 000 kusů Fw 190. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ilustrace zachycuje, jak by mohlo vypadat těsné přiblížení hvězdy k černé díře, kde dochází k protahování hvězdy v silném gravitačním poli černé díry. Část hmoty je přitažena a sestupuje po spirále k černé díře, kde vytváří disk. Ve vzácných případech vzniká výtrysk (jet), který vystřeluje hmotu a záření v obou směrech podél rotační osy černé díry. (ilustrace: ESO, M.KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Transylvanosauři na „evropském“ tropickém ostrově Hațeg. (ilustrace: Peter NickolausCC BY 4.0)

Věda

María Pita se údajně postavila tváří v tvář samotnému Drakeovi a připravila jej o oko. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Příroda

Průzkumné letouny RFC připravené ke startu. Zájemci se hlásili do letectva například kvůli vyššímu platu či lepším životním podmínkám oproti službě v zákopech. (foto: Getty Images)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907