Galaktické soupeření: Splynutí trojice kompaktních galaxií

17.05.2017 - Martin Reichman

HCG 90 -<p>HCG 90 se nachází asi 100 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Jižní ryby. Snímek zabírá v odhadované vzdálenosti asi 40 000 světelných let. </p>
HCG 90 -

HCG 90 se nachází asi 100 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Jižní ryby. Snímek zabírá v odhadované vzdálenosti asi 40 000 světelných let. 


Reklama

Kanadský astronom Paul Hickson se svými kolegy pátrali na obloze po galaxiích a podařilo se jim identifikovat asi 100 kompaktních skupin galaxií. Jak takové skupiny, označované jako HCG (Hickson Compact Groups), vypadají ukazuje snímek pořízený Hubbleovým kosmickým teleskopem.

Ukazuje se, že tři galaxie, z nichž dvě jsou zde vidět, spolu silně interagují. Válka gravitačního přetahování nakonec v kosmickém časovém měřítku vyústí do splynutí této trojice do jediné velké galaxie. Podobné procesy jsou považovány za přirozený vývoj galaxií a týká se i naší Mléčné dráhy. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA; ESA, Hubble Legacy Archive

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Policie kontroluje, zda u sebe místní nenosí zbraně. Akce se však odehrává s „požehnáním“ gangů.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907