Gama záblesk z hlubin dávného vesmíru

Gama záblesk -<p>Gama záblesk jak jej v roce 2008 zachytil Spitzerův dalekohled.</p>
Gama záblesk -

Gama záblesk jak jej v roce 2008 zachytil Spitzerův dalekohled.

19 . 3 . 2008

Reklama

19. března 2008 byl pozorován záblesk gama (GRB 080319B) ze vzdálenosti 7,4 miliardy světelných let. Na nějaký čas se tak jednalo o nejvzdálenější událost pozorovatelnou ze Země pouhým okem. Gama záblesk je označení pro astronomický jev, při kterém se uvolní nesmírné množství energie ve formě gama záření. Jde o co do svítivosti nejvýraznější fyzikální doposud známý jev ve vesmíru. Trvá řádově od zlomku sekundy do 100 sekund a bývá doprovázen následným několikadenním dosvitem rentgenového či ultrafialového záření nebo i viditelného světla.

Událost z 19. března byla v mnohém výjimečná – záblesk sice jako první objevil Spitzerův dalekohled, jeho intenzita ale byla natolik silná, že mohl být na krátký čas pozorovatelný pouhým okem ze Země. Za nejvdálenější objekt viditelný ze Země bez dalekohledů je přitom považována galaxie M33 (Galaxie v Trojúhelníku), vzdálená přibližně 3 miliony světelných let od Země. Na rozdíl od záblesku z 19. března 2008 jde ale o trvalý objekt, který je viditelný dodnes.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA/Swift/Stefan ImmlerDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907