Rychlopalný kulomet GAU-17/A Minigun vypálí až 6 000 ran za minutu

15.02.2017 - Redakce Válka Revue


Reklama

Palubní střelec vrtulníku UH-1Y si během cvičení na Havaji v létě 2012 zastřílel z rychlopalného kulometu GAU-17/A Minigun určitě dosytosti. Extrémně vysoká kadence 6 000 ran/min. zajišťuje prudké pokrytí malého prostoru mimořádně hustou palbou.

Negativum spočívá v obrovské spotřebě munice, jíž může vrtulník dopravovat jen omezené množství, a také ve sklonu obsluhy neklást takový důraz na míření. Princip rotujícího svazku šesti hlavní  poháněných elektromotorem si nechal Richard Jordan Gatling (1818–1903) patentovat v roce 1862. Systém umožňuje vysokou rychlost palby, protože pro každý výstřel použije jinou hlaveň, a šetří tak její životnost.

Palba se vede nejlépe na odkryté skupinové cíle dlouhými dávkami či souvislou střelbou. Palba na bodové cíle krátkými dávkami s opětovným roztáčením a zastavováním hlavně by příliš namáhala celý mechanismus. Nižší nastavitelný stupeň kadence, 2 000 ran/min., se uplatňuje ve většině bojových situací, při nichž by nejvyšší stupeň znamenal nehospodárné plýtvání municí.

Standardní munice 7,62 × 51mm NATO s počáteční rychlostí střely 853–869 m/s účinkuje na odkryté nebo jen lehce chráněné cíle (automobily, menší stavby). I přes demoralizujícím účinkem působící proud střel jde o běžné pěchotní střelivo bez výraznějšího průbojného efektu. Případná střelba projektily se stopovkou působí impozantně a vytváří téměř souvislou barevnou čáru, zároveň však z dálky upozorňuje na palebné stanoviště střelce.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Zbraně číslo 20

  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda
Vesmír

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907