Gavrilo Princip: Neslavný konec slavného atentátníka

I když to byl podle mnohých Gavrilo Princip, kdo svým výstřelem na následníka habsburského trůnu Františka Ferdinanda d´Este spustil čtyřleté válečné běsnění, které stálo život více jak sedmnácti milionů lidí, sám oprátce unikl. Konce války se však nedočká. Jaké byly jeho osudy po atentátu?

18.11.2021 - Adam ErvinSoud vyhlásil rozsudek 28. října 1914. Trojce mladých atentátníků Gavrilo Princip, Nedeljko Čabrinović a Trifko Grabež dostali maximální možný trest: dvacet let těžkého žaláře. Tím je nechvalně proslulá Malá pevnost Terezín.

Sám Princip prožíval roky svého věznění v cele číslo čtyřicet šest, která sestávala ze dvou malých místností bez oken. Dvakrát denně mohl jít na krátkou vycházku pod dohledem dozorců. Ani při ní mu však nesundávali těžké okovy. Trávil v nich dny i noci. Nohy z nich měl rozedřené do krve. To ho však netrápilo tolik jako nedostatek knih. On, který byl celý život zvyklý číst! A trápily jej také informace z venku. Zvlášť osud jeho milovaného Srbska, které bylo dočasně vymazáno z map.

Okovy a kostižer

Ulevit mu mohl až příkaz z Vídně. Podle něj už neměli vězni trávit veškerý čas v okovech. Když však měli odstranit řetězy i Principovi, velitel věznice mu nejdříve položí otázku: „Litujete svého činu?“ Gavrilo jen zavrtí hlavou a vrátí se v okovech zpět do cely. Křehký a slabý mladík, který nad to už léta trpí tuberkulózou, je na tom zdravotně čím dál tím hůř.

Dva roky po uvěznění devastuje jeho tělo silná tuberkulóza kostí. Je převezen do nemocnice, kde se podrobí několika operacím. Lékaři jej odmítnou operovat s okovy na nohou. Teprve tehdy si je nechá sundat. I když je pod neustálým bedlivým dohledem strážného, pokouší se o sebevraždu. Lékaři mu však jeho nezáviděníhodný život zachrání. Čeká ho tak postupné bolestivé umírání.

TIP: Odsouzení vrazi: Jaký byl osud méně slavných sarajevských atentátníků?

Na sklonku života je už částečně ochrnutý a kvůli postupující nemoci mu musí amputovat ruku. Smrt je tak pro něj vykoupením. Zemře 28. dubna 1918. Je mu dvacet čtyři let a váží pouhých čtyřicet kilogramů! Ani on, ani dva další uvěznění atentátníci, se tak konce války nedočkají.


Další články v sekci