Genetici přečetli genom prvního německého ovčáka. Pomůže to chovatelům

05.04.2020 - Stanislav Mihulka

Vlčáci mají spoustu genetických onemocnění. Rozluštěný genom přispěje k jejich detekci a léčbě

<p>Německý ovčák je známý svojí věrností, inteligencí a vyrovnaností. Intenzivní šlechtění ale vedlo k jeho značnému zatížení genetickými chorobami.</p>

Německý ovčák je známý svojí věrností, inteligencí a vyrovnaností. Intenzivní šlechtění ale vedlo k jeho značnému zatížení genetickými chorobami.


Reklama

Jak je vidět i v České republice, německý ovčák je jedním z nejrozšířenějších plemen na světě, a také je nejvíce rozšířeným služebním plemenem. Není divu, němečtí ovčáci jsou inteligentní, všestranní i přizpůsobiví. Jde o relativně mladé plemeno, které vzniklo v 19. století v Německu. Stinnou stránkou jeho popularity je, že intenzivní šlechtění vedlo ke značnému zatížení genetickými chorobami. U německých ovčáků jich je známo asi 50.

Globální tým genetiků nedávno dokončil rozsáhlý výzkum, během něhož přečetli první kompletní genom německého ovčáka. Tento genom přitom zahrnuje 38 párů chromozomů, které obsahují 2,8 miliard párů písmen genetické informace, včetně asi 19 tisíc genů. Dárcem genomu byla v tomto případě pětiletá fenka německého ovčáka Nala z australského Sydney.

TIP: Co ukrývá genom chobotnic? Geny pro jejich neobyčejnou inteligenci

Přečtený genom německého ovčáka teď poslouží nejen k rozšíření poznatků o biologii psů, ale také přispěje k výzkumu a léčbě genetických chorob tohoto plemene. Fenka Nala v době odebráním vzorků netrpěla žádnou známou genetickou chorobou. Její genom tak bude sloužit jako referenční materiál pro budoucí studie.

Němečtí ovčáci trpí především dědičnou dysplazií loketního nebo kyčelního kloubu a často se u nich vyskytuje například hemofilie A nebo von Willebrandova nemoc, která způsobuje krvácivé stavy.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Hans-Günther Schöner / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesmír

Norimaki Synthesizer ve variantě pro digitální ochutnávání suši

Věda
Revue

Elisabeth na autoportrétu

Historie
Vesmír
Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907