Geneticky vylepšená rajčata vyrábějí klíčový lék na Parkinsonovu chorobu

11.12.2020 - Stanislav Mihulka

Z jednoho kilogramu geneticky upravených rajčat je možné získat asi 15 mg látky, která se slouží k léčbě Parkinsonovy choroby

<p>Rajčata plná léku L-DOPA</p>

Rajčata plná léku L-DOPA


Reklama

Výroba celé řady běžně užívaných léků je komplikovaná a na mnoha místech světa proto nejsou takové léky dostupné. Vědci se to snaží řešit například tím, že geneticky upraví běžné plodiny tak, aby vyráběly léky na poli a nikoliv ve farmaceutických továrnách. Je to v mnoha ohledech jednodušší a levnější řešení.

Tým britského výzkumného centra John Innes Center vytvořil z rajčat malé biotovárny na výrobu různých léků. Využívají přitom toho, že rajčata mívají velké výnosy a bez větších problémů rostou v mnoha částech světa. Cathie Martin a její kolegové tato rajčata použili pro výrobu látky zvané L-DOPA nebo též levodopa, která se mimo jiné běžně využívá k léčbě neurodegenerativní Parkinsonovy choroby.

TIP: Genetičtí inženýři udělali z pole tabáku továrnu na lék proti malárii

L-DOPA je vlastně aminokyselina, která je prekurzorem neurotransmiterů dopaminu, noradrenalinu a adrenalinu. Geneticky modifikovaná rajčata mohou tuto látku vyrobit ve velkém množství  podle pilotní studie asi 150 miligramů L-DOPA na jeden kilogram rajčat. Pak už jen stačí tuto látku z rajčat izolovat a vyčistit a může se používat k léčbě Parkinsonovy choroby.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907