Gepardi na větvi: Jak je na tom nejrychlejší šelma se šplháním?

05.08.2020 - Marek Telička

Gepardi jsou nepřekonatelnými běžci a při svých krátkých sprintech dokážou údajně vyvinout rychlost až kolem 110 km/h. Co se jim však dostalo na rychlosti, toho se jim nedostává na obratnosti.

<p>Jak dosvědčuje i tento snímek, vylézt na nízké větve stromů není pro gepardy až takový problém.</p>

Jak dosvědčuje i tento snímek, vylézt na nízké větve stromů není pro gepardy až takový problém.


Reklama

Na rozdíl od ostatních kočkovitých šelem totiž gepardi štíhlí (Acinonyx jubatus) nedokážou šplhat na stromy. Tuto informaci se můžete dočíst v mnoha odborných publikacích, ale přesto není pravdivá. Je sice pravdou, že gepardi nejsou žádnými famózními lezci, ale výjimečně se na strom vyškrábou. Byli například pozorováni, jak se na strom uchylují před hyenami. 

TIP: Létající běžci: Gepardí sprinteři z Botswany

V roce 2011 nafotil Paul Goldstein v keňské rezervaci Masai Mara sérii snímků, na nichž je zachycena gepardí máma se šesticí mláďat. Většina rodinky je rozmístěna na větvích osamocené akácie. Matka na ni pravděpodobně vyšplhala, aby se poohlédla po kořisti v blízkém okolí. Jiný vyvýšený bod nebyl k dispozici, a tak vzala zavděk stromem. Většina mláďat ji nebojácně následovala.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907