Globální cyklus vody se mění rychleji, než předpokládaly klimatické modely

Voda, která koluje mezi mraky, souší a oceánem, se rychle přesouvá z horkých oblastí do chladných, což prohlubuje extrémy počasí. Australská studie ukazuje, že vlhké oblasti jsou kvůli tomu stále vlhčí a suché oblasti jsou stále sušší.

02.03.2022 - Stanislav MihulkaVoda je nejdůležitější složkou přírodního prostředí naší planety a neustále se pohybuje. V rámci svého globálního cyklu se přesunuje mezi mraky, souší a oceány. Jde o nesmírně rozsáhlý a komplikovaný systém, který se každý den dotýká našich životů. Právě díky neustálým přesunům vody je prostředí souše obyvatelné a půda úrodná.

Vodní cyklus je sice masivní a má rozměry planety, to ale neznamená, že by nemohl podléhat změnám. Vše nasvědčuje tomu, že na něj intenzivně působí globální oteplování. Projevuje se například tím, že se voda pohybuje od suchých oblastím směrem k vlhkým oblastem. Takové přesuny vody prohlubují extrémy počasí – vlhké oblasti jsou stále vlhčí a suché oblasti jsou stále sušší.

Změna koloběhu vody

Právě na tyto změny se zaměřil tým odborníků, který vedl Taimoor Sohail z australské Univerzity Nového Jižního Walesu v Sydney. Šlo o komplikovaný výzkum, neboť zhruba 80 procent srážek a vypařování vody na Zemi odehrává v oblastech oceánů. To se ale podle vědců mění.

TIP: Planeta se ohřívá a jezera tím přicházejí o životadárný kyslík

Badatelé při výzkumu využili data o slanosti vody v oceánech a výsledky jejich studie potvrdily, že se voda v globálním cyklu přesouvá z teplých oblastí do chladných, jak se očekávalo. Zároveň se ale ukázalo, že se této vody přesunulo 2× až 4× více, než kolik předpokládaly dosavadní klimatické modely. „Díky dřívějším studiím jsme věděli, že se globální cyklus vody mění a že narůstají extrémy. Nevěděli jsme ale, jak masivní tyto změny už teď jsou,“ okomentoval zjištění matematik a postdoktorandský výzkumný pracovník Taimoor Sohail. „Změny vodního cyklu mohou mít zásadní dopad na infrastrukturu, zemědělství a biologickou rozmanitost,“ dodává Sohail.


Další články v sekci