Planeta se ohřívá a jezera tím přicházejí o životadárný kyslík

08.06.2021 - Stanislav Mihulka

Globální oteplování a změny klimatu připravily jezera za posledních 40 let v průměru o 5,5 procenta kyslíku v povrchové vrstvě vody. Ztráta životadárného kyslíku v jezerech je ještě výraznější než v oceánech

<p>Pokles obsahu kyslíku může vést ke ztrátě živočišných druhů. Pokles úrovně kyslíku naopak využívají některé bakterie.</p>

Pokles obsahu kyslíku může vést ke ztrátě živočišných druhů. Pokles úrovně kyslíku naopak využívají některé bakterie.


Reklama

Planeta se otepluje a otepluje se i voda v oceánech a v jezerech. Tím se dostává ke slovu jednoduchá fyzika. Čím teplejší jsou horní vrstvy vody, tím hůře se v ní rozpouštějí plyny a tím méně se do takové vody dostane kyslíku. Jak zjistil Kevin Rose z amerického institutu Rensselaer Polytechnic Institute se svými spolupracovníky, tento problém je palčivější pro sladkovodní jezera.

Badatelé analyzovali přes 45 tisíc naměřených profilů teploty vody a obsahu rozpuštěného kyslíku. Z jejich výsledků vyplynulo, že během posledních 40 let poklesl obsah rozpuštěného kyslíku v povrchové vrstvě vody v průměru o 5,5 procenta. Zároveň se ukazuje, že sladkovodní jezera ztrácejí kyslík zhruba třikrát až devětkrát rychleji než oceány. 

TIP: Alarmující zprávy: Světové oceány ztrácejí šokujícím tempem kyslík

Výzkum zahrnoval data z celkem 393 jezer v oblastech mírného pásu, která byla zkoumána v letech 1941 až 2017. Snižování obsahu kyslíku v jezerech může mít celou řadu následků, od biochemických pochodů ve vodě, až po život lidských populací, které jsou na jezerech závislé. Rose zdůrazňuje, že kyslík představuje ve vodě velmi významný zdroj pro vodní organismy a potravní sítě. Pokles obsahu kyslíku může vést ke ztrátě některých druhů. Další problém je v tom, že poklesu kyslíku využívají bakterie, které ve vodě produkují metan a tím přispívají ke globálnímu oteplování.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, se stal první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa.

Zajímavosti

S větrem o závod

autor: Graeme Obree | model: Beastie

Beastie – anglicky „bestijka“ – je tzv. prone bike, tedy kolo, na němž se za jízdy leží břichem k zemi. Tento konkrétní model patří závodníkovi Graememu Obreemu, který si ho sám navrhl i sestavil a dál si k němu nechal vyrobit speciální aerodynamickou slupku s průčelím. S futuristicky vyhlížejícím strojem se pak v roce 2013 zúčastnil závodu World Human Powered Speed Championships v nevadské poušti, kde se mu povedlo zdolat rychlostní rekord v kategorii prone bike: Svoji Beastie „vybičoval“ k rychlosti 91,12 km/h. (foto: Profimedia)

Revue
Historie

Meganosorožec Paraceratherium linxiaense v krajině svrchního oligocénu.

Věda

Není neobvyklé, že například rypouši a tučňáci obývají stejné prostory.

Příroda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907