Planeta se ohřívá a jezera tím přicházejí o životadárný kyslík

08.06.2021 - Stanislav Mihulka

Globální oteplování a změny klimatu připravily jezera za posledních 40 let v průměru o 5,5 procenta kyslíku v povrchové vrstvě vody. Ztráta životadárného kyslíku v jezerech je ještě výraznější než v oceánech

<p>Pokles obsahu kyslíku může vést ke ztrátě živočišných druhů. Pokles úrovně kyslíku naopak využívají některé bakterie.</p>

Pokles obsahu kyslíku může vést ke ztrátě živočišných druhů. Pokles úrovně kyslíku naopak využívají některé bakterie.


Reklama

Planeta se otepluje a otepluje se i voda v oceánech a v jezerech. Tím se dostává ke slovu jednoduchá fyzika. Čím teplejší jsou horní vrstvy vody, tím hůře se v ní rozpouštějí plyny a tím méně se do takové vody dostane kyslíku. Jak zjistil Kevin Rose z amerického institutu Rensselaer Polytechnic Institute se svými spolupracovníky, tento problém je palčivější pro sladkovodní jezera.

Badatelé analyzovali přes 45 tisíc naměřených profilů teploty vody a obsahu rozpuštěného kyslíku. Z jejich výsledků vyplynulo, že během posledních 40 let poklesl obsah rozpuštěného kyslíku v povrchové vrstvě vody v průměru o 5,5 procenta. Zároveň se ukazuje, že sladkovodní jezera ztrácejí kyslík zhruba třikrát až devětkrát rychleji než oceány. 

TIP: Alarmující zprávy: Světové oceány ztrácejí šokujícím tempem kyslík

Výzkum zahrnoval data z celkem 393 jezer v oblastech mírného pásu, která byla zkoumána v letech 1941 až 2017. Snižování obsahu kyslíku v jezerech může mít celou řadu následků, od biochemických pochodů ve vodě, až po život lidských populací, které jsou na jezerech závislé. Rose zdůrazňuje, že kyslík představuje ve vodě velmi významný zdroj pro vodní organismy a potravní sítě. Pokles obsahu kyslíku může vést ke ztrátě některých druhů. Další problém je v tom, že poklesu kyslíku využívají bakterie, které ve vodě produkují metan a tím přispívají ke globálnímu oteplování.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907