Alarmující zprávy: Světové oceány ztrácejí šokujícím tempem kyslík

Za posledních 60 let se významně snížil obsah kyslíku v oceánech. Dramaticky se šíří i „mrtvé zóny“, tedy velké oblasti, kde není prakticky žádný kyslík.

11.12.2019 - Stanislav Mihulka



Mezinárodní svaz ochrany přírody IUCN v těchto dnech zveřejnil zprávu o stavu kyslíku v oceánech. A není to příliš radostné čtení. Podle všeho v posledních desetiletích dochází k citelnému poklesu obsahu kyslíku v oceánech a moře se na mnoha místech planety doslova „dusí“. Příčinou je dílem globální oteplování a dílem dramatické znečišťování moří.

Ze zprávy IUCN vyplývá, že mezi lety 1960 a 2010 světové oceány ztratily asi 2 procenta kyslíku obsaženého v mořské vodě. Další velmi špatnou zprávou je, že se v oceánech dramaticky šíří „mrtvé zóny“, tedy velké oblasti, kde není prakticky žádný kyslík. Před rokem 1960 jsme takových oblastí znali 45, dnes jich je kolem 700.

TIP: Kdy se začneme dusit: Může se stát, že nám jednoho dne dojde kyslík?

Nedostatek kyslíku velmi postihuje mořský život, v neposlední řadě ryby a paryby. Na obsah kyslíku jsou citlivé především velké druhy, které mají značnou spotřebu energie, jako například tuňáci, plachetníci nebo žraloci. Prostředí s nižším obsahem kyslíku naopak preferují některé medúzy nebo chobotnice. Úbytek kyslíku každopádně zasahuje potravní řetězce v oceánech a může mít zničující dopad na rybolov i život lidí závislých na produkci moře.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci