Etiopie by se díky oteplování mohla stát zelenou zemí, která bude vyvážet potraviny ve velkém
Jak se říká, všechno zlé je pro něco dobré. Výjimkou není ani globální oteplování. V některých oblastech světa přidělává problémy, jinde zase může být prospěšné.
Podle nového výzkumu, který zahrnoval modelování a předpovědi vývoje dostupnosti vody, by z globálního oteplování měla mít poněkud překvapivě užitek Etiopie. Zní to možná zvláštně, protože tento východoafrický stát má spíše pověst země zranitelné suchem a hladem.
Jenže globální oteplování ve skutečnosti zvětšuje celkový objem dostupné vody na Zemi. Neprojeví se to sice úplně všude, ale právě Etiopie podle všeho náleží k místům, kde by mělo být významně více vody.
TIP: Asii hrozí fatální nedostatek vody: Žízní bude trpět až miliarda lidí
Etiopie by se tedy navzdory stoupajícím teplotám měla připravit na větší výnosy pěstovaných plodin, na možnosti rozsáhle zavlažovat a také na šanci spouštět ambiciózní projekty vodních elektráren. Odborníci nevylučují, že by se z Etiopie mohla stát prudce se rozvíjející zemí, která bude potraviny vyvážet, namísto toho, aby trpěla jejich nedostatkem.
Virginia Tech, Climatic Change
VědaMezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHO, CC0)
HistorieTraduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard Ender, CC0)