Globální oteplování pomůže Etiopii: Bude mít mnohem víc vody

14.10.2016 - Stanislav Mihulka

Etiopie by se díky oteplování mohla stát zelenou zemí, která bude vyvážet potraviny ve velkém

Sucho ve východní Africe -<p>Etiopie a okolní země dnes často trpí suchem a nedostatkem potravin</p>
Sucho ve východní Africe -

Etiopie a okolní země dnes často trpí suchem a nedostatkem potravin


Reklama

Jak se říká, všechno zlé je pro něco dobré. Výjimkou není ani globální oteplování. V některých oblastech světa přidělává problémy, jinde zase může být prospěšné.

Podle nového výzkumu, který zahrnoval modelování a předpovědi vývoje dostupnosti vody, by z globálního oteplování měla mít poněkud překvapivě užitek Etiopie. Zní to možná zvláštně, protože tento východoafrický stát má spíše pověst země zranitelné suchem a hladem.

Jenže globální oteplování ve skutečnosti zvětšuje celkový objem dostupné vody na Zemi. Neprojeví se to sice úplně všude, ale právě Etiopie podle všeho náleží k místům, kde by mělo být významně více vody.

TIP: Asii hrozí fatální nedostatek vody: Žízní bude trpět až miliarda lidí

Etiopie by se tedy navzdory stoupajícím teplotám měla připravit na větší výnosy pěstovaných plodin, na možnosti rozsáhle zavlažovat a také na šanci spouštět ambiciózní projekty vodních elektráren. Odborníci nevylučují, že by se z Etiopie mohla stát prudce se rozvíjející zemí, která bude potraviny vyvážet, namísto toho, aby trpěla jejich nedostatkem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Virginia Tech, Climatic Change

  • Zdroj fotografií: Oxfam East Africa / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907