Google zmapoval kousek lidského mozku v zatím největším detailu

12.06.2021 - Stanislav Mihulka

Podrobná mapa mozkové tkáně o skutečné velikosti asi 1 milimetru krychlového zahrnuje 50 tisíc buněk a 130 milionů nervových spojení

<p>Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken</p>

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken


Reklama

Jedno z nejméně zmapovaných území dnešního světa nosíme ve své hlavě. Výzkumníci Google Research nedávno přispěli ke tvorbě rekordně detailní mapy, která zahrnuje neurony a spojení mezi nimi v malém kousku lidského mozku. Tato 3D mapa je volně přístupná online, kde si ji každý může prohlédnout.

Zahrnuje asi 50 tisíc mozkových buněk, mezi nimiž je vytvořeno cca 130 milionů nervových spojení, čili synapsí. Soubor dat, která vytvářejí tuto mapu, má velikost asi 1,4 petabytů, což asi 700 krát přesahuje průměrnou velikost paměti dnešních osobních počítačů. Jak říká Viren Jain z Google Research, tento soubor dat je tak velký, že jej vědci zatím nemohli detailně prostudovat. Podobně jako v případě lidského genomu jeho výzkum zabere dlouhé roky po samotném publikování výsledků.

TIP: Jak na trému nebo úzkost? Provětrat mozek elektrickou stimulací!

Jde o doposud největší část lidského mozku, která byla detailně zmapovaná. Přitom je ale řeč o malém kousku mozku ženy ve věku 45 let, který by se vešel do jednoho krychlového milimetru. Tato žena trpěla vážnou formou epilepsie, nereagující na léky. Lékaři jí chirurgicky odejmuli část hippokampu, který byl zdrojem epileptických záchvatů. Při tom museli odstranit i kus zdravé mozkové tkáně, ze které pochází i mapovaná část. Badatelé nakrájeli tuto tkáň na plátky o tloušťce asi 30 nanometrů a obarvili je pomocí těžkých kovů, jako je osmium, aby byly nervové buňky a spoje dobře patrné v elektronovém mikroskopu.

 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Privilegované mayské ženy mohly být zdatné bojovnice. (foto: Shutterstock)

Věda
Vesmír

Mladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, MankaCC BY-SA 3.0)

Historie

Arové jsou velcí papoušci, mohou měřit až 90 cm a vážit až 1,5 kilogramu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Revue

Dav před Buckinghamským palácem 4. srpna 1914, kdy země vstoupila do války. (foto: Shutterstock)

Válka

Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907