Half Dome v Yosemitech: Optická iluze Yosemitského údolí

10.08.2017 - Marek Telička

<p>Half Dome se z většiny přístupných míst skutečně jeví jako poloviční kopule</p>

Half Dome se z většiny přístupných míst skutečně jeví jako poloviční kopule


Reklama

Half Dome (Poloviční kopule) je mohutný žulový útvar, který můžete obdivovat v Yosemitském národním parku na východním konci Yosemitského údolí. Tento pozoruhodný kamenný kopec se zvedá bezmála jeden a půl kilometru nad údolní dno.

TIP: Kanadský národní park Yoho aneb Ráj mezi skalami

Half Dome sice při pohledu z údolí působí jako kdysi celistvá kopule, jejíž severozápadní polovina se kdysi zřítila, ale jde pouze o iluzi. V případě, že na stěny Half Dome pohlédnete od Glacier Point nebo Washburn Point, zjistíte, že jde o relativně úzký kamenný hřeben orientovaný ze severovýchodu na jihozápad. Jeho zdánlivě oblá a pozvolna stoupající jihovýchodní strana je přitom s výjimkou vrcholové části téměř stejně příkrá jako protilehlá severozápadní stěna.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Příroda 9/2011

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907