Halucinogenní ketamin prokazatelně omezuje sebevražedné myšlenky

10.02.2021 - Stanislav Mihulka

Ketamin se již osvědčil jako účinné anestetikum, zneužíván je ale i jako rekreační droga. Nový výzkum australských vědců ale ukazuje, že by mohl být účinný i v léčbě závažných stavů deprese

<p>Halucinogen ketamin „opraví“ mozkové spoje lidí s těžkou depresí a chronickými myšlenkami na sebevraždu.</p>

Halucinogen ketamin „opraví“ mozkové spoje lidí s těžkou depresí a chronickými myšlenkami na sebevraždu.


Reklama

Jen ve Spojených státech se s depresí potýká okolo 16 % dospělé populace. V Česku jsou čísla jen o málo příznivější – nejnovější výzkum odhalil, že zatímco před pandemií mělo minimálně středně těžké deprese kolem pěti procent mužů a sedm procent žen, v průběhu roku 2020 se s podobnými potížemi potýkalo 12 % žen a 8 % mužů.

Vědci a lékaři proto usilovně zkoumají různé léčebné postupy, které by mohly lidem s depresí ulevit, obzvláště s její těžkou a život ohrožující formou. V poslední době se často mluví o ketaminu, účinném anestetiku, které je zároveň (zne)užíváno jako halucinogenní rekreační droga.

O ketaminu je již díky dřívějšímu výzkumu známo, že dokáže „opravovat“ poškozené či nefunkční mozkové spoje a podporovat produkci dopaminu, látky, který funguje jako neuropřenašeč a zodpovídá za vytváření příjemných pocitů. Nový výzkum australské University of the Sunshine Coast tyto účinky ketaminu potvrdil v praxi.

TIP: Halucinogenní ketamin dokáže účinně léčit devastující migrény

Adem Can a jeho kolegové se zaměřili na orální podávání ketaminu, které je příjemnější a praktičtější než injekce. Do svého výzkumu zahrnuli 32 dospělých lidí s chronickými sebevražednými myšlenkami, kterým podávali ketamin v pravidelných dávkách po dobu 6 týdnů. U 69 % z nich došlo během léčby k výraznému zlepšení duševního stavu. U poloviny z těchto pacientů přitom zlepšení vydrželo nejméně 4 týdny po poslední dávce ketaminu. Výsledky jsou to velmi povzbudivé a výzkum bude nadále pokračovat.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Atlas

  • Zdroj fotografií:

    Pixabay, Jerzy Górecki (CC0)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907