Halucinogenní ketamin dokáže účinně léčit devastující migrény

24.10.2017 - Stanislav Mihulka

Lidem trpícím silnými migrénami možná svitla naděje. Klinické studie, využívající k léčbě bolestí způsobených migrénou ketamin, vypadají velmi slibně

Migréna - Bolest hlavy může být zničující. Nově by pacientům mohl pomoci halucinogenní ketamin
Migréna - Bolest hlavy může být zničující. Nově by pacientům mohl pomoci halucinogenní ketamin

Reklama

Migrény, tedy nepříjemné až naprosto zničující bolesti hlavy, hluboce ovlivňují životy milionů lidí po celém světě. Léčba migrény je navíc velmi individuální a bývá různě úspěšná.

Podle nové studie by se významným pomocníkem při léčbě migrén mohl stát ketamin. Jde o známý rekreační halucinogen ale také anestetikum ve veterinární i lidské medicíně. Američtí lékaři podávali ketamin v malých dávkách po dobu jednoho týdne 61 pacientům, kteří trpěli nezvladatelnými bolestmi hlavy, jejichž migrény nereagovaly na žádnou léčbu.

TIP: Trápí vás migréna? Možná pomůže zelené světlo!

Ketamin dovede vyvolat pořádné halucinace, které mohou být velmi intenzivní. V kontrolovaných dávkách ale pacientům s migrénou pomohl a u tří čtvrtin z nich významně omezil bolest působenou migrénou. 

Dobrou zprávou je, že kromě neškodných halucinací a živých snů lékaři u pacientů nezaznamenali žádné další významné vedlejší příznaky. Výsledky bude ještě nutné zopakovat a ověřit, ale lidem s migrénou už snad svítá na lepší časy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Anesthesiology Annual Meeting

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Francouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of CongressCC0)

Historie

O nekontrolované „oslavné“ výstřely není nouze především při nejrůznějších příležitostech na Blízkém východě. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Botox se často používá k vyhlazování vrásek na čele. (foto: Shutterstock)

Věda

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale NationsCC BY-NC 2.0)

Vesmír

Vrcholy masívu Ypsarionu spadají na východ strmými stěnami. (foto: Peter Hupka - se souhlasem k publikování)

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907