Harpyje pralesní: Mýtická okřídlená stvůra z povodí Amazonky

03.11.2016 - František a Ilona Brzákovi

Na obrovské ploše amazonské nížiny, pokryté největším světovým pralesem, se skrývá nejeden pozoruhodný živočich. Jedním z nich bezesporu je harpyje pralesní, dravec z čeledi jestřábovitých


Reklama

Jihoamerická řeka Amazonka se s africkým Nilem dlouhá léta přetahuje o primát nejdelší řeky světa. Ať už je ovšem Amazonka první či druhá nejdelší řeka světa, jisté je, že její délka, která bezpochyby dosahuje 7 000 kilometrů, je monumentální. Stejně tak obrovská je logicky i Amazonská nížina, touto řekou odvodňovaná. Podle různých údajů má rozlohu kolem pěti milionů čtverečních kilometrů. Právě tady žijí harpyje pralesní (Harpia harpyja).

Harpyje je velmi dobře přizpůsobena k lovu. Zrak má asi osmkrát silnější než člověk, její pařáty připomínají větší lidskou ruku a drápy jsou dlouhé až 12 cm. I mezi hustými korunami pralesa dokáže vyvinout rychlost až 90 km/hod. Harpyje je majestátní pták – hmotnost samice může dosáhnout devět i více kilogramů a křídla v rozpětí měří až dva metry. Díky své velikosti si troufne nejen na leguány a hady, ale také na opice, lenochody nebo vačice.

TIP: Tajemství sokolnického lovu aneb Dravci ve službách člověka

Ve spleti větví a korun stromů dokáže velmi rychle a obratně zaútočit a má vysokou úspěšnost dopadení kořisti. Jak jsme si všimli, opice, které jsou hlavní kořistí tohoto dravce, zachvátí při jeho spatření panická hrůza a některé ani nejsou schopny utéci. Je prý dokonce s to napadnou a zabít i malé dítě. Snad proto získal tento dravec jméno harpyje, jež pochází z řecké mytologie. Tam byla Harpyje okřídlená zrůda s velkými drápy, supím tělem a lidskou tváří.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Příroda

  • Zdroj fotografií: František Brzák, www.fbphoto.cz

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907