Harpyje pralesní: Mýtická okřídlená stvůra z povodí Amazonky

Na obrovské ploše amazonské nížiny, pokryté největším světovým pralesem, se skrývá nejeden pozoruhodný živočich. Jedním z nich bezesporu je harpyje pralesní, dravec z čeledi jestřábovitých
Jihoamerická řeka Amazonka se s africkým Nilem dlouhá léta přetahuje o primát nejdelší řeky světa. Ať už je ovšem Amazonka první či druhá nejdelší řeka světa, jisté je, že její délka, která bezpochyby dosahuje 7 000 kilometrů, je monumentální. Stejně tak obrovská je logicky i Amazonská nížina, touto řekou odvodňovaná. Podle různých údajů má rozlohu kolem pěti milionů čtverečních kilometrů. Právě tady žijí harpyje pralesní (Harpia harpyja).

Harpyje je velmi dobře přizpůsobena k lovu. Zrak má asi osmkrát silnější než člověk, její pařáty připomínají větší lidskou ruku a drápy jsou dlouhé až 12 cm. I mezi hustými korunami pralesa dokáže vyvinout rychlost až 90 km/hod. Harpyje je majestátní pták – hmotnost samice může dosáhnout devět i více kilogramů a křídla v rozpětí měří až dva metry. Díky své velikosti si troufne nejen na leguány a hady, ale také na opice, lenochody nebo vačice.

TIP: Tajemství sokolnického lovu aneb Dravci ve službách člověka

Ve spleti větví a korun stromů dokáže velmi rychle a obratně zaútočit a má vysokou úspěšnost dopadení kořisti. Jak jsme si všimli, opice, které jsou hlavní kořistí tohoto dravce, zachvátí při jeho spatření panická hrůza a některé ani nejsou schopny utéci. Je prý dokonce s to napadnou a zabít i malé dítě. Snad proto získal tento dravec jméno harpyje, jež pochází z řecké mytologie. Tam byla Harpyje okřídlená zrůda s velkými drápy, supím tělem a lidskou tváří.


Další články v sekci